Share

نیروی زمینی اسرائیل در نوار غزه خانه‌ به خانه پیشروی می‌‌کند و شمار قربانیان دو طرف در یک روز، از ۱۰۰ نفر تجاوز کرد. تنها در محله شجاعیه، بیش از ۷۰ نفر طی بمباران یکشنبه ۲۰ ژوئیه جان خود را از دست دادند. بسیاری از این عده، زن و بچه بودند.

منابع فلسطینی اعلام کرده‌اند که طی دو هفته حملات اسرائیل، ۵۰۰ نفر از جمله ۱۱۲ کودک کشته شده‌اند. تلفات انسانی یکشنبه ۲۰ ژوئیه، بالاترین میزان قربانیان در منازعات پنج سال گذشته در غزه را رقم زد.

آژانس امداد و کار سازمان ملل می‌گوید از شروع درگیری‌ها ۸۱ هزار نفر به ۶۱ مرکز وابسته به این سازمان در غزه پناه آورده‌اند.

Gaza

بیرون کشیدن جنازه‌ها از زیر آوار در محله شجاعیه ادامه دارد

جامعه جهانی در تکاپوی برقراری آتش‌بس است اما نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت عملیات زمینی و هوایی تا زمان دستیابی اسرائیل به کلیه اهداف مورد نظر ادامه خواهند یافت. او حماس را تهدید کرد که روزهای سخت‌تری در انتظارش است.

نخست‌وزیر اسرائیل هم‌چنین حماس را مسئول کشته شدن افراد غیرنظامی دانست.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل نیز می‌گوید که روند انهدام تونل‌های حماس چند روز دیگر ادامه خواهد یافت. یعلون تاکید کرده که روزهای طولانی برای مواجهه با حماس در پیش خواهد بود.

ژنرال بنی گانتز، فرمانده ارتش اسرائیل، از کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی ابراز تاسف کرده اما یادآور شده که حملات به نوار غزه با قاطعیت ادامه خواهند یافت. او در توجیه بمباران محله مسکونی شجاعیه، به هشدار ارتش برای ترک منطقه اشاره کرده است. بنی گانتز این را نیز گفته که اسرائیل وظیفه اخلاقی حراست از جان مردم خود را هم بر عهده دارد.

ظرف چهار روزی که از شروع عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه می‌گذرد، ۱۸ سرباز اسرائیلی کشته شده‌اند. ۱۳ نفر این عده در نبرد تن به تن با اعضای شاخه نظامی حماس «گردان عزالدین قسام» به قتل رسیده‌اند.

Gaza

تحرک و پیش‌روپی تانک‌های اسرائیلی در امتداد نوار غزه

شامگاه یکشنبه ۲۰ ژوئیه، موضوع اسارت یک سرباز اسرائیلی به دست شاخه نظامی حماس تکذیب شد. رون پروسر، نماینده اسرائیل در نشست شورای امنیت در نیویورک این خبر را نادرست خواند. این در حالی است که حماس قبلا در تلویزیون، اسم و شماره پرسنلی این سرباز را اعلام کرده بود.

نشست شورای امنیت

در نشست شورای امنیت در شامگاه یکشنبه ۲۰ ژوئیه، نسبت به شرایط غیرنظامیان و شهرهای زیر حمله در مناطق فلسطینی ابراز نگرانی شدید شد. ریچارد گسانا، نماینده راوندا در سازمان ملل و رئیس ادواری این شورا گفت: «از طرفین می‌خواهیم از هیچ کاری برای حراست از غیرنظامیان فروگذار نکرده و حقوق بین‌الملل را رعایت کنند.»

این نشست پشت درهای بسته انجام شد و دو ساعت به طول انجامید. اعضای شورای امنیت پیوسته برای نشست‌های اضطراری فراخوانده می‌شوند اما تشکیل جلسه در شامگاه یکشنبه امری غیرمعمول توصیف شد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، در چارچوب تلاش‌ جهانی برای حل بحران غزه در قطر به سر می‌برد. او کشته‌شدن غیرنظامیان را «بی‌رحمانه» خوانده و از طرفین خواسته که خویشتندار باشند.

سفر جان کری به مصر

وزیر خارجه آمریکا، در ادامه تحرکات دپیلماتیک، دوشنبه ۲۱ ژوئیه به قاهره رفت  تا با مقامات ارشد مصری پیرامون برقراری آتش‌بس رایزنی کند. در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا گفته شده که «ایالات متحده و هم‌پیمانان بین‌المللی آن، عمیقاً نگران گسترش منازعه در خاورمیانه و خطرات جانی علیه مردم بیگناه هستند.»

این اطلاعیه بر لزوم پایبندی طرفین به آتش‌بس توافق شده در نوامبر ۲۰۱۲ تاکید کرده است.

شامگاه یکشنبه ۲۰ ژوئیه، باراک اوباما در تماس تلفنی با نتانیاهو، خواستار آتش‌بس فوری شد. اوباما در عین حال، ضمن ابراز نگرانی از کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی، بر حق دفاع اسرائیل از خود تاکید کرد.

قرار است عصر دوشنبه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با خالد مشعل، رئیس سیاسی حماس در دوحه ملاقات کند.

Share