Share

مذاکرات هسته‌ای ایران با شش قدرت بزرگ جهانی تا چهارماه دیگر می‌یابد. رسانه‌های ایرانی از تمدید مذاکرات به خاطر آزاد سازی دو میلیارد و ۸۰۰ هزار دلار از دارایی‌های این کشور استقبال کرده‌اند. آیا در چهار ماه آینده بازار و اقتصاد ایران تکان خواهد خورد؟

Iran Atom

بسیاری نگران بودند که با شکست گفت‌و‌گوهای «وین ۶»، فشار تحریم‌ها افزایش یابد و شرایط اقتصادی ایران از این که هست بدتر شده و آمار بیکاری، گرانی و تورم نیز بالاتر رود.

آزادسازی دو میلیارد و هشتصدهزار دلار از دارایی‌های ایران، نتیجه تمدید مذاکرات بود. روزنامه‌های تهران از تداوم گفت‌وگو استقبال کرده‌اند. تیتر درشت روزنامه ابتکار این بود: « دو میلیارد و هشتصد هزار دلار؛ نتیجه ی تمدید مذاکرات »

پرسش مهم در برابرکارشناسان اقتصادی، واکنش بازار به ویژه نوسان ارز بود. روزنامه «دنیای اقتصاد» چاپ تهران نوشت، «تمدید مذاکرات هسته‌ای برای چهار ماه دیگر از سوی بازار با واکنش منفی همراه نشد. بازارهای ارز، سکه و بورس بدون تاثیرپذیری منفی از این اتفاق به فعالیت خود ادامه دادند.»

در گفت‌وگو با «رادیو زمانه»، دو کارشناس اقتصادی؛ آقایان حسن منصور، استاد اقتصاد در مدرسه عالی آمریکایی اقتصاد و بازرگانی در پاریس و جمشید اسدی، استاد اقتصاد در دانشگاه‌های فرانسه، دیدگاه‌های خود را در باره تاثیر تمدید مذاکرات هسته‌ای بر بازار ایران بیان می‌کنند.

پرسش‌های طرح شده بر این مبنا بوده‌اند که آیا بازار ایران با این توافق مبهم رونق می‌گیرد؟

در صورت کاهش تحریم‌های کنونی، آیا روحانی می‌تواند به وعده‌های اقتصادی خود عمل کند؟

آیا مشکلات اقتصادی کنونی همه از پیامدهای بحران ده ساله پرونده‌ هسته‌ای است؟

اگر مذاکرات اتمی به توافق جامع برسند، آیا تنگناهای اقتصادی ایران برطرف می‌شود؟

گفت‌وگو با جمشید اسدی و حسن منصور را اینجا بشنوید:


 

Share