Share

در روزهای شنبه و یکشنبه (۱۹ و ۲۰ ژوئیه) در چند  شهر آلمان، در لندن و همچنین در شمال پاریس، در اعتراض به حمله اسرائیل به نوار غزه، تظاهرات ضد اسرائیلی برگزار شد. این تظاهرات به خشونت انجامید.

تظاهرات ضد اسرائیلی توأم با خشونت در «باربس» در پاریس

تظاهرات ضد اسرائیلی توأم با خشونت در «باربس» در پاریس

شنبه، ۲۰ ژوئیه در لندن هزاران نفر در اعتراض به حمله اسرائیل به غزه مقابل دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و سفارت اسرائیل در لندن تظاهرات کردند. به گفته برگزارکنندکان، ۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده بودند. تظاهرکنندگان در لندن دولت اسرائیل را به ترور و نسل‌کشی متهم کردند. آن‌ها از دولت اسرائیل خواستند بمباران مناطق مسکونی در غزه را متوقف کند و دست از سیاست‌های تبعیض‌آمیزش بردارد.

در «باربس» در شمال پاریس که از محلات مسلمان‌نشین این شهر است، یکشنبه، ۲۱ ژوئیه عده‌ای از طرفداران فلسطین در اعتراض به کشتار مردم غزه گرد آمدند. پلیس فرانسه تظاهرات را ممنوع اعلام کرده بود. با این‌حال تظاهرکنندگان پرشماری در باربس جمع شدند و شعارهای ضد اسرائیلی سر دادند. تظاهرات پاریس اما به خشونت کشیده شد. گروهی از تظاهرکنندگان با سنگ و چوب به پلیس حمله کردند، شیشه مغازه‌ها را شکستند و به اتوموبیل‌ها آسیب رساندند. در این تظاهرات ۱۵ پلیس مجروح شدند و ۳۸ نفر از تظاهرکنندگان هم بازداشت شدند.

تظاهرات ضد اسرائیلی برلین

تظاهرات ضد اسرائیلی برلین

سفارت آمریکا در فرانسه از اتباع آمریکایی مقیم این کشور خواسته که از رویارویی با تظاهرکنندگان ضد اسرائیلی در پاریس و در دیگر شهرهای فرانسه پرهیر کنند. فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه هم گفته است اجازه نخواهد داد بحران خاورمیانه به شهرهای فرانسه سرایت کند. دولت فرانسه همچنین اعلام کرده، آن دسته از شهروندانی که بدون اجازه دولت تظاهرات ضد اسرائیلی برگزار کنند، به ۷۵۰۰ یورو جریمه نقدی و به شش ماه زندان محکوم می‌شوند.

در بلژیک این نگرانی وجود داشت که در شهرهای مهاجرپذیری مانند بندر آنتورپ و بروکسل تظاهرات خیابانی ضد اسرائیلی به خشونت کشیده شود. اما چنین اتفاقی نیفتاد و بلژیک آخرهفته نسبتاً آرامی را پشت سر گذاشت. جامعه مسلمان و یهودی بلژیک اعلام کرده‌اند که تلاش می‌کنند همزیستی شهروندان مسلمان و یهودی همچنان مسالمت‌آمیز و بدون خشونت ادامه پیدا کند.

تظاهرات ضد اسرائیلی در لندن

تظاهرات ضد اسرائیلی در لندن

در آلمان، در شهرهای هانوفر و گوتینگن تظاهرات ضد اسرائیلی برگزار شد. تظاهرکنندگان شعارهای ضد یهودی سر داده و با طرفداران اسرائیل درگیر شدند.

در هانوفر تظاهرکنندگان به سون کیندلر، نماینده حزب سبز‌ها در مجلس آلمان، حمله کردند. در گوتینگن هم عده‌ای از طرفداران فلسطین در اعتراض به جنگ غزه تظاهراتی انجام دادند. هم‌زمان عده‌ای از طرفداران اسرائیل هم در این شهر تظاهرات کرده بودند و این دو گزوه با هم درگیر شدند. پلیس آلمان اعلام کرده است که به دلیل کمبود نیرو نتوانسته مانع از بروز خشونت بشود.

در برلین، پایتخت آلمان و در مانهایم، از شهرهای مهم جنوب آلمان هم تظاهرات گسترده‌ای بر ضد جنگ انجام شد. در مانهایم، در تجمعی سه هزار نفری به حمله اسرائیل به غزه اعتراض شد. در شهر اسن، در غرب آلمان هم دو گروه تظاهرات کردند: دو هزار نفر در مخالفت با جنگ و هزار نفر در حمایت از اسرائیل. این دو گروه هم با هم به زد و خورد پرداختند، اما پلیس موفق شد مانع از گسترش خشونت شود.

خشونت در شمال پاریس

Share