Share

شلیک توپ به بیمارستانی در دیرالبلح در جنوب غزه، ۵ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. ارتش اسرائیل دو روز پس از اعلام حماس در اسیر کردن یک سرباز، ناپدید شدن او را تایید کرد.

Gaza Hospital

منابع فلسطینی می‌گویند ۵۸۳ نفر تا صبح سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه بر اثر حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شده‌اند. به تائید وزارت خارجه آلمان، یک خانواده هفت نفری فلسطینی/آلمانی نیز از جمله قربانیان حمله به غزه بوده‌اند.

بیمارستانی در شهر «دیر البلح» در جنوب غزه نیز مورد اصابت توپ قرار گرفت. این حمله دستکم ۵ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه اعلام کرده که بیشتر مجروحان این حمله، کادر پزشکی بیمارستان هستند.

با وجود پیشروی زمینی اسرائیل به نوار غزه، ارتش این کشور هنوز نتوانسته حملات حماس را متوقف سازد. موشک‌پرانی حماس هم‌چنان ادامه دارد. پتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل پیش‌تر گفته بود که عملیات زمینی در نوار غزه، توان نظامی و موشکی حماس را به طور آشکار تضعیف کرده است.

اسرائیل هدف از عملیات گسترده زمینی را نابودی کامل تونل‌ها، سکوهای پرتاب موشک و کارگاه‌های ساخت سلاح حماس عنوان می‌کند. این عملیات روز پنجشنبه ۱۷ ژوئیه شروع شدند.

مهیب‌ترین حمله اسرائیل یکشنبه ۲۰ ژوئیه در محله شجاعیه صورت گرفت. دستکم ۷۰ غیرنظامی ساکن این محله بر اثر بمباران جان خود را از دست دادند و خانه‌های زیادی با خاک یک‌سان شدند. سکنه این محله پرجمعیت اینک در مراکز سازمان ملل و مدرسه‌های خالی به سر می‌برند.

کمک ۴۷ میلیون دلاری به آوارگان

وزارت خارجه امریکا سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه از پرداخت ۴۷ میلیون دلار کمک مالی برای حمایت از آوارگان فلسطینی خبر داد. دو سوم این مبلغ به نهاد آمریکایی USAID تحویل داده می‌شود و ۱۵ میلیون دلار آن در اختیار دفتر کمک به آوارگان فلسطینی سازمان ملل قرار می‌گیرد. قرار است این پول صرف کمک‌های امدادی، تهیه سرپناه، خوراک و نیازمندی‌های پزشکی و درمانی برای آسیب دیدگان و آوارگان غزه شود.

ده‌ها هزار نفر از سکنه غزه طی پیشروی زمینی اسرائیل، از محل زندگی خود گریخته‌اند و بیشترشان در مدارسی به سر می‌برند که هم اینک تعطیل هستند. در حال حاضر کلیه سرپناه‌هایی که سازمان ملل آماده کرده، مملو از جمعیت است. تعداد آوارگان فلسطینی ۲۰۰ هزار نفر عنوان می‌شود.

Palestinians flee the Shujayeh neighbourhood during heavy Israeli shelling in Gaza City July 20, 2014. Israel said on Sunday it had expanded its ground offensive in Gaza and militants kept up rocket fire into the Jewish state with no sign of a diplomatic breakthrough to end the worst fighting between Israel and Hamas in two years. Gaza residents said land and naval shellings were the heaviest in 13 days of fighting. Explosions rocked the coastal enclave overnight and shells fired by Israeli naval forces lit up the sky. REUTERS/Finbarr O'Reilly (GAZA - Tags: POLITICS MILITARY CIVIL UNREST)

دستکم ۲۰۰ هزار نفر از سکنه غزه آواره شده‌اند

در این میان، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با دبیرکل سازمان ملل از کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی در پیشروی ارتش اسرائیل ابراز نگرانی جدی کرد. جان کری هم‌زمان بر حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر موشک‌های حماس تاکید ورزید.

اوباما نیز از وضعیت کنونی در نوار غزه و افزایش شمار کشتگان در میان غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد. تعداد قربانیان دو طرف تا صبح سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه از ۶۰۰ نفر گذشت.

تایید تلویحی اسارت سرباز اسرائیلی

ارتش اسرائیل سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه اعلام کرد که یک سرباز زرهی این کشور از یک‌شنبه ناپدید شده است. در اطلاعیه ارتش آمده که شش کماندوی اسرائیلی در حمله حماس به یک زره‌ پوش کشته شده‌اند اما از سرنوشت نفر هفتم اثری نیست.

حماس پیش‌تر گفته بود که یک سرباز اسرائیلی را در حمله به یک تانک اسیر کرده است. حتی نام و شماره پرسنلی این سرباز در تلویزیون اعلام شد اما مقامات اسرائیلی این خبر را کذب محض خواندند.

رسانه‌های اسرائیلی قبلا نوشته بودند که این سرباز کشته شده اما اینک احتمال اسیر شدن او بالا گرفته است. اسارت او می‌تواند ضربه تبلیغاتی بزرگی برای اسرائیل باشد.

از آغاز جنگ کنونی در نوار غزه، ۲۹ اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند که ۲۷ نفرشان سرباز و ۲ نفر دیگر غیرنظامی بوده‌اند.

Share