Share

طبق تقاضای دولت هلند، کارشناسان بریتانیایی دو جعبه سیاه هواپیمای مالزیایی را بررسی خواهند کرد. جدایی‌طلبان شرق اوکراین این جعبه‌ها را سه‌‌شنبه ۲۲ ژوئیه به مقامات مالزی تحویل داده بودند.

black-box-ukraine-540x304

یک جت نظامی بلژیکی به کی‌یف رفته تا این جعبه‌ها را از مقامات اوکراین تحویل بگیرد. رویترز می‌نویسد که تشریفات حمل و تحویل جعبه‌ها با حضور کارشناسان و نمایندگانی از سازمان ملل انجام می‌شود. هنوز معلوم نیست که این جعبه‌ها کی به بریتانیا می‌رسند.

دو جعبه سیاه بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ ار مالزی روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه از سوی جدایی‌خواهان شرق اوکراین به کارشناسان مالزیایی تحویل شده بودند. مقامات مالزی گفته‌اند که جعبه‌ها سالم‌اند و ‌آسیب چندانی ندیده‌اند.

سه‌شنبه اعلام شد که منطقه سقوط هواپیما تحت کنترل درآمده و از هرج و مرج پیشین در آن خبری نیست. گزارش‌ می‌شود که جدایی‌طلبان شرق اوکراین، شواهد سقوط را دستکاری کرده‌اند.

در همین روز، قطار مخصوصی که بقایای جنازه مسافران در آن نگاهداری می‌شود، تحت نظر شش کارشناس مالزیایی وارد خارکف شد.

تاکنون بقایای ۲۸۲ مسافر پیدا شده که قرار است همگی به هلند تحویل داده شوند. مارک روته، نخست وزیر هلند اعلام کرد که محموله جنازه‌ها به احتمال زیاد چهارشنبه وارد این کشور می‌شود تا تشخیص هویت قربانیان، در یک مرکز پزشک قانونی پیشرفته آغاز شود.

مقامات هلندی گفته‌اند که کار تشخیص هویت سرنشینان ممکن است هفته‌ها به طول بیانجامد.

mh-17-ukraine-2-540x304

یک کارشناس مالزیایی در کنار لاشه هواپیما

بحث تحریم روسیه در اتحادیه اروپا

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه در بروکسل، بر مسئولیت روسیه را در شلیک احتمالی موشک به هواپیما تاکید کردند. به گفته دیپلمات‌های مقیم بروکسل، اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۴ ژوئیه در باره تحریم افراد یا شرکت‌های روسی تصمیم‌گیری می‌کند.

در این میان، پوتین به طور غیرمستقیم به نفوذ خود روی شورشیان اوکراین اذعان کرد. او در ملاقات با اعضای شورای امنیت ملی روسیه گفت از ما خواسته می‌شود که از نفوذ خود روی شورشیان شرق اوکراین استفاده کنیم: «ما هر چه از دستمان برآمده انجام داده‌ایم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.»

پوتین گفت دولتش از هیچ روشنگری و تحقیق در باره دلایل سقوط هواپیمای مالزیایی فروگذار نمی‌کند. او گفت غرب هم باید به دولت کی‌یف برای توقف رویارویی با جدایی‌طلبان شرق فشار آورد.

پوتین از دولت اوکراین خواست مادامی‌که تحقیقات پیرامون چگونگی سقوط هواپیمای مالزیایی ادامه دارند، در شرق اوکراین آتش‌بس برقرار کند. این در حالی است که اوکراین تصمیم گرفته فشار نظامی بر جدایی‌خواهان را تشدید کند.

به همین منظور، پارلمان اوکراین سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه طرح فراخواندن نیروهای ذخیره ارتش به خدمت و بسیج افراد در سن سربازی را تصویب کرد.

رئیس جمهور اوکراین پیش‌تر و برای بررسی شواهد مربوط به سقوط هواپیمای مالزیایی، دستور داده بود در شعاع ۴۰ کیلومتری محل سقوط، آتش‌بس برقرار شود.

mh17-ukraine-5-940x400

لاشه هواپیما و وسایل مسافران تا دوشنبه ۲۱ ژوئیه در دسترس همه قرار داشت

هشدار پوتین به ناتو

پوتین در این میان به غرب نیز هشدار داد که مراقب تحرکات خود در شرق اروپا و تهدید ضمنی حق حاکمیت روسیه باشد. او گفت: «گروه‌بندی‌‌ نیروهای ناتو در شرق اروپا، دریای بالتیک و دریای سیاه به طرز آشکاری تشدید شده است.»

پوتین افزود که روسیه باید با تقویت آمادگی دفاعی خود در کریمه و سواستوپل به این تحرکات پاسخی در خور بدهد.

وزارت دفاع روسیه در شامگاه دوشنبه ۲۱ ژوئیه مدعی شد که طبق اطلاعات مرکز پرواز این کشور، یک هواپیمای نظامی اوکراینی، دقایقی پیش از سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی، از کنار آن پرواز کرده است.

دولت اوکراین این ادعا را بلافاصله رد کرد. کشورهای غربی هنوز موضعی در قبال این ادعا نگرفته‌اند.

Share