Share

سازمان ملل متحد می‌گوید احتمال دارد ارتش اسراییل در حمله به غزه مرتکب جنایت جنگی شده باشد. در همین حال «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» در یک نشست اضطراری در روز چهارشنبه اول مرداد برابر با ۲۳ ژوییه رای داد تحقیقات بین‌المللی در مورد احتمال نقض جدی قوانین جنگی در جریان حمله اسرییل به غزه انجام شود.

israel-gaza-

غیر نظامیان زیادی در حملات اسراییل به غزه جان باخته‌اند

در این نشست اضطراری که در ژنو برگزار شد ۴۷ کشور عضو «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» در مورد ضرورت انجام تحقیقاتی مستقل و بی طرف رای گیری کردند. در این رای گیری ۲۹ عضو موافق انجام تحقیقات بودند و ۱۷ کشور عضو در آن شرکت نکردند. ایالات متحده آمریکا تنها کشوری بود که مخالفت خود را با انجام این تحقیقات بین المللی اعلام کرد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این نشست گفت احتمال جدی وجود دارد که اسراییل در حملات خود به نوار غزه با نقض قوانین بین‌المللی مرتکب جنایت جنگی شده باشد.

خانم پیلای کشته شدن غیر نظامیان  و حمله به بیمارستان‌ها و  منازل مسکونی و اماکن غیر نظامی دیگر را شواهد مهمی برای این نگرانی جامعه جهانی دانست. او گفت در این عملیات نظامی تلاش‌های کافی برای مصون نگاه داشتن غیر نظامیان انجام نشده است. او در همین حال حملات موشکی حماس به اسراییل را نیز محکوم کرد.

«شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» در حالی رای به انجام تحقیقات بین‌المللی در مورد جنایات جنگی اسراییل داد که این کشور می‌گوید این حماس است که مرتکب جنایت جنگی شده است. به گفته اویاتار مانور، فرستاده اسراییل در «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد»، ارتش اسراییل مانند ارتش هر کشوری دیگری در حال دفاع از شهروندان خود است. او با «تروریست» خواندن حماس گفت، اسراییل به عنوان یک «کشور دمکراتیک» از خود دفاع می‌کند.

مخالفت نماینده اسراییل با این رای، احتمال همکاری این کشور با نهادهای بین‌المللی در زمینه کشف حقایق در نوار غزه را به شدت کاهش داده است.

پیش‌تر رون درمر، سفیر اسراییل در آمریکا، نیز اعلام کرده بود ارتش این کشور به دلیل خویشتنداری فراوان مستحق دریافت جایزه صلح نوبل است.

با گذشت بیش از دو هفته از حملات سنگین ارتش اسراییل به نوار غزه شمار تلفات فلسطینیان از مرز ۷۰۰ نفر گذشته است. اکثر کشته‌شدگان غیر نظامی هستند. بیش از ۱۰۰ کودک نیز در میان کشته‌شدگان وجود دارند. کشته‌شدن برخی از این کودکان که در حال بازی در ساحل دریا بودند انتقادات بسیاری در سطح جهانی برانگیخت.

از سوی دیگر ۳۴ اسراییلی که اکثر آن‌ها سرباز و نظامی هستند نیز در طی این عملیات نظامی کشته شده‌اند. همچنین یک کشاورز تایلندی نیز در میان کشته‌شدگان است.

سازمان‌های امدادرسان و نهادهای حقوق بشری نسبت به وضعیت وخیم فلسطینیان در نوار غزه هشدار داده و خواهان توقف فوری حملات اسراییل به ساکنان این منطقه شده‌‌اند.

Share