Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی مواضع حکومت ایران در مورد رویدادهای غزه را بیان کرد و گفت راه‌حل این بحران نابودی اسرائیل و مسلح کردن کرانه باختری رود اردن است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: ما معتقدیم کرانه باختری نیز باید مانند غزه مسلح شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: ما معتقدیم کرانه باختری نیز باید مانند غزه مسلح شود.

رهبر جمهوری اسلامی که با گروهی از دانشجویان سخن می‌گفت اسرائیل را «رژیم گرگ‌صفت و کودک‌کش» دانست که به‌گفته وی «تنها علاجش نابودی و از بین رفتن است».

آیت‌الله خامنه‌ای با بیان این‌که «نابودی اسرائیل به‌عنوان تنها راه علاج واقعی، به معنای از بین بردن مردم یهود این منطقه نیست»، افزود، برای این منظور «سازوکاری عملی وجود دارد که جمهوری اسلامی آن را در مجامع بین‌المللی ارائه داده است.»

وی این «سازوکار» را چنین توصیف کرد: «مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند و اهل و متعلق به آن‌جا هستند در یک رفراندوم حکومت مورد نظر خود را اعلام می‌کنند و از این طریق، رژیم غاصب و جعلی از بین خواهد رفت.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی این راه حل را ارائه می‌دهد که در ادامه «مقاومت قاطع و مسلحانه فلسطینی‌ها و گسترش آن به کرانه باختری» را تنها راه مقابله با اسرائیل اعلام کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای آشکارا تأکید کرد: «ما معتقدیم کرانه باختری نیز باید مانند غزه مسلح شود و کسانی که علاقمند به سرنوشت فلسطین هستند در این زمینه فعالیت کنند.»

وی همچنین گفت این گمان که اگر موشک‌های غزه نبود اسرائیل کوتاه می‌آمد، درست نیست چرا که به‌گفته وی «در کرانه باختری موشک یا تفنگ وجود ندارد و تنها سلاح مردم، سنگ است اما این رژیم، مردم آن‌جا را نیز کشتار و تحقیر می‌کند.»

حکومت ایران یکی از حامیان اصلی جنبش حماس است که قدرت را در غزه در دست دارد. سلاح‌های حماس، از جمله بیشتر موشک‌های آن که به سوی اسرائیل پرتاب می‌شوند از سوی حکومت ایران تأمین می‌شوند. از این رو جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در درگیری‌های این منطقه دارد.

تأکید رهبر جمهوری اسلامی به مسلح کردن کرانه باختری رود اردن، سیاست حکومت ایران را در جهت نظامی کردن هر چه بیشتر منطقه آشکار می‌سازد.

«دشمنی با آمریکا و غرب کاملاً صحیح و عقلانی است»

آیت‌الله علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به آمریکا و غرب تاخت و گفت این کشورها از اسرائیل پشتیبانی می‌کنند. وی در این پیوند گفت: «آمریکایی که در قضایای مختلف با جمهوری اسلامی در چالش است واقعیتش همین است که می‌بینیم، ما باید آمریکا را از این ماجرا بهتر بشناسیم و این شناخت به‌عنوان تجربه‌ای مهم، در برخورد و نگاه و رفتار ما با آمریکا اثر بگذارد.»

رهبر جمهوری اسلامی شعارهای ضدآمریکایی و ضدغربی در ایران را «ناظر به حقیقت و واقعیت وجودی آمریکا» دانست و از این موضوع به مسائل داخلی ایران وارد شد و کسانی را که خواهان ایجاد رابطه با آمریکا هستند مورد انتقاد قرار داد و گفت: «برخی به غلط تصور می‌کنند که این شعارها، کاری تعصب‌آمیز و بدون منطق فکری است… برخی دستان می‌خواهد همان جریان‌های محقر غرب‌زده بار دیگر امور کشور را به دست گیرند که باید در مقابل این حرکت، ایستاد و این ایستادگی، کاملاً صحیح و عقلانی است.»

سازمان ملل: حملات اسرائیل را می‌توان جنایات جنگی تعبیر کرد

پس از گذشت ۱۶روز از آغاز درگیری‌های غزه و ادامه حملات هوایی و زمینی اسرائیل، بیش از ۷۰۰  فلسطینی و ۳۴ اسرائیلی کشته شده‌اند.

خالد مشعل آتش‌بس با اسرائیل را به رفع محاصره هشت ساله نوار غزه مشروط کرد.

خالد مشعل آتش‌بس با اسرائیل را به رفع محاصره هشت ساله نوار غزه مشروط کرد.

در حالی که محافل سیاسی برای دستیابی به آتش‌بس در تلاش هستند، روز چهارشنبه ۲۳ ژوئیه / یکم مردادماه، خالد مشعل،‌ رئیس دفتر سیاسی حماس، در بیانیه‌ای برقراری آتش‌بس با اسرائیل را به رفع محاصره هشت ساله نوار غزه مشروط کرد.

وی همچنین احتمال موافقت با برقراری آتش‌بس بر اساس ملاحظات بشردوستانه را رد نکرد.

روز چهارشنبه ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، برای دومین بار در ژنو گفت شواهد محکمی در دست است که بر اساس آن می توان حملات اسرائیل به نوار غزه را به‌عنوان جنایات جنگی تعبیر کرد.

وی از اسرائیل، حماس و تمام گروه‌های مسلح فلسطینی خواست تا به قوانین بین‌المللی و بشردوستانه و حقوق بشر پایبند باشند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک نشست اضطراری در روز چهارشنبه رأی داد تحقیقات بین‌المللی در مورد احتمال نقض جدی قوانین جنگی در جریان حمله اسرییل به غزه انجام شود.

Share