Share

اعضای «مؤسسه زنان نوبل» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند «مجازات جمعی فلسطینی‌ها به بهانه جنگ فرسایشی علیه حماس، جنایت جنگی است». آن‌ها خواستار آتش‌بس فوری برای توقف خشونت در غزه شدند.

از راست به چپ: جودی ویلیامز، توکل کرمان، شیرین عبادی، لیما گبویی، ریگوبرتو مانچو و مایرد مگوایر شش عضو «مؤسسه زنان نوبل»

از راست به چپ: جودی ویلیامز، توکل کرمان، شیرین عبادی، لیما گبویی، ریگوبرتو مانچو و مایرد مگوایر شش عضو «مؤسسه زنان نوبل»

به‌گزارش مرکز حامیان حقوق بشر، «مؤسسه زنان نوبل» که شیرین عبادی، مایرد مگوایر، جودی ویلیامز، ریگوبرتو مانچو، توکل کرمان و لیما گبویی، شش تن از زنان برنده جایزه صلح نوبل عضو آن هستند، در بیانیه خود گفتند که «تا زمانی‌‌که اسرائیل حمایت‌های علنی و ضمنی‌ برای سیاست‌های خود جهت سرکوب مردم فلسطین دریافت می‌‌کند، صلح واقعی‌ به وقوع نمی‌‌پیوندد.»

زنان برنده جایزه صلح نوبل ادامه چرخه خشونت را ناشی‌ از «۵۰ سال اشغال توسط اسرائیل» دانسته و گفته‌اند ادامه این روند هرگز نمی‌تواند صلحی پایدار برای فلسطین و اسرائیل به ارمغان آورد.

به‌گفته آن‌ها «حمله نظامی به مناطق مسکونی و کشتار افراد غیرنظامی توسط هر گروه‌ تخطی از قوانین بین‌المللی است.»

اعضای «مؤسسه زنان نوبل» با بیان این‌که ارسال اسلحه و حمایت‌های دیگر که منجر به ادامه خشونت می‌شود باید متوقف شود، از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند تا به تلاش‌های خود را برای پایان دادن به خشونت و ایجاد شرایط مناسب برای صلحی پایدار ادامه دهند.

از نظر آن‌ها این شرایط «باید در برگیرنده اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد علیه اشغال زمین‌های متعلق به فلسطین و توقف ادامه احداث ساختمان در آن زمین‌ها و تصاحب منازل فلسطینی‌ها در شرق اورشلیم باشد.»

در مدت ۱۶ روز جنگ در نوار غزه بیش از ۷۰۰ نفر از فلسطینی‌ها کشته و چهار هزار و ۴۵۰۰ نفر زخمی‌ شده‌اند. همچنین ۳۴ اسرائیلی نیز جان خود را از دست داده‌اند که دو نفرشان غیرنظامی بوده‌اند.

Share