Share

مراسم چهاردهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، شاعر ایرانی، در آرامگاه امامزاده طاهر کرج با دخالت نیروهای امنیتی نیمه‌کاره ماند.

بر سر مزار احمد شاملو

بر سر مزار احمد شاملو

به‌گزارش هرانا، وب‌سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این مراسم به دعوت کانون نویسندگان ایران عصر روز پنج‌شنبه دوم مردادماه برگزار شد و در آن فعالان سیاسی و مدنی همچون ناصر زرافشان، علی‌اشرف درویشیان، فریبرز رئیس‌دانا و رضا خندان مهابادی شرکت کرده بودند.

به‌گفته یکی از شرکت‌کنندگان در این مراسم که نام وی منتشر نشده «مأموران امنیتی ابتدا از شرکت‌کنندگان فیلم و عکس گرفته و بعد از آن‌ها خواستند تا محل را ترک کرده و تجمع را به پایان رسانند.»

تارنمای «ایران وایر» نیز نوشته است مراسم بزرگداشت احمد شاملو با این سخنان ناصر زرافشان خاتمه یافت: «کشور ما کشور آزادی است، در این هوای گرم خیلی‌ها به این گورستان آمده‌اند که شعر بخوانند. اما کانون را مجبور کرده‌اند که زودتر از وقت مقرر این جلسه را تمام کند، کانون ختم این جلسه را اعلام می‌کند با توجه به این‌که ما این‌جا جرمی به‌جز شعر خواندن نداریم.»

احمد شاملو متخلص به الف. بامداد، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار، پژوهشگر، مترجم، فرهنگ‌نویس ایرانی و از بنیان‌گذاران و دبیران کانون نویسندگان ایران، دوم مردادماه ۱۳۷۹در سن ۷۵سالگی درگذشت.

شرکت‌کنندگان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو در آرامگاه امامزاده طاهر کرج

شرکت‌کنندگان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو در آرامگاه امامزاده طاهر کرج

در سال‌های گذشته برگزاری مراسم بزرگداشت احمد شاملو همواره با مخالفت‌ها و محدودیت‌های حکومتی روبه‌رو بوده است و از زمان درگذشت این شاعر تا کنون بارها به سنگ مزار وی حمله شده است.

احمد شاملو ۱۸ مجموعه شعر، هشت ترجمه از آثار دیگر شاعران جهان، هفت داستان و رمان و فیلمنامه، ۲۲ ترجمه رمان و داستان، پنج ترجمه نمایشنامه، سه کتاب در باره متون کهن فارسی، ۱۰ کتاب در زمینه ادبیات کودکان، سردبیری ۱۹ هفته‌نامه و نشریه و سرانجام تألیف کتاب کوچه، مجموعه‌ای از ضرب‌المثل‌ها، تمثیل‌ها، باورها، و اصطلاحات زبان عامیانه‌ مردم را در کارنامه ادبی خود دارد.

احمد شاملو به‌دلیل نوآوری در شعر معاصر فارسی و سرودن گونه‌ای شعر که با نام «شعر سپید» شناخته می‌شود، و همچنین به‌دلیل آن‌که شاعری آرمانگرا بود شهرت یافت.

وی یکی از تأثیرگذارترین شاعران ایران در سال‌های پس از جنگ دوم جهانی به‌شمار می‌رود.

Share