Share

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران بازداشت شده است. همسر وی و دو عکاس نیز دستگیر شده‌اند.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران

روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه ۲۴ ژوئیه / دوم مردادماه اطلاعاتی منتشر کرد که بر اساس آن جیسون رضائیان، نماینده این روزنامه در تهران، یگانه صالحی، همسرش و دو آمریکایی دیگر بازداشت شده‌اند.

این روزنامه آمریکایی نوشته است که «اطلاعات موثقی» دارد که نشان می‌دهند بازداشت آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه صورت گرفته اما از دلیل بازداشت آن‌ها و مسئولان این دستگیری اطلاعی در دست نیست.

داگلاس جل، سردبیر بخش بین‌المللی واشنگتن پست، در مقاله‌ای که در این روزنامه منتشر شده نوشته است: «ما عمیقا از این اطلاعات منقلب شدیم و نگران وضعیت جیسون، یگانه و دو نفر دیگر که با آن‌ها بازداشت شدند هستیم.»

جیسون رضائیان، ۳۸ ساله ملیت ایرانی و آمریکایی دارد. او از سال ۲۰۱۲ نمایندگی این روزنامه در تهران را به عهده داشته است.

به‌نوشته واشنگتن پست، یگانه صالحی، همسر رضائیان، ایرانی است و درخواست اقامت دائم آمریکا را کرده است. او با نشریه «نشنال» که دفتر آن در امارات متحده عربی مستقر است همکاری می‌کند.

از سوی دیگر غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری تهران، درباره بازداشت خبرنگار واشنگتن ‌پست و همراهانش گفت: «این موضوع در مرحله تحقیقات مقدماتی است و برای اطلاع‌رسانی درباره آن باید بررسی‌های فنی و بازجویی صورت گیرد.»

وی افزود: «پس از تحقیقات در این زمینه می‌توانیم درباره آن اطلاع‌رسانی کنیم.»

وزارت امور خارجه آمریکا بازداشت «سه شهروند آمریکایی» در ایران را تأیید کرد اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، مستقر در نیویورک خواهان آزادی فوری چهار روزنامه‌نگار شده است.

روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا پس از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ / ۱۳۵۷ قطع شد و همچنان پرتنش است. منافع دو کشور در خاورمیانه به‌ شدت متفاوت است.

Share