Share

در نشست عصر جمعه ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد)  کابینه امنیتی اسرائیل، با طرح آمریکا در مورد آتش‌بس دو مرحله‌ای در غزه مخالفت شد. طبق طرح جان کری ابتدا می‌بایست به مدت یک هفته آتش بس برقرار کرد و سپس در مورد مشکلات اقتصادی و امنیتی و سیاسی غزه با شرکت مقامات فلسطینی و اسرائیلی و دولت‌های مؤثر به مذاکره پرداخت. مقامات اسرائیلی در اظهارات تبلیغی‌شان، در برابر خواست آتش بس، خواست تبدیل غزه به منطقه غیرنظامی را مطرح کرده‌اند.

صبح جمعه روزنامه «هاآرتص» از پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا مبنی بر برقراری آتش‌بس در نوار غزه و شروع مذاکره با میانجی‌گری مصر پس از آن خبر داده بود. جان کری گفته بود که تا آخر روز منتظر تصمیم مقامات اسرائیلی می‌ماند.

gaza

نیویورک تایمز نیز نوشته بود که طرح کری دو مرحله دارد: آتش‌بس یک هفته‌ای و مذاکره در خلال این مدت برای یک آتش‌بس پایدار.

دبیر کل سازمان ملل نیز در همین روز طرفین را به خاطر فرارسیدن عید فطر به برقراری «آتش‌بس انساندوستانه» فراخوانده و گفته بود: «یک آتش‌بس فوری، بدون شرط و بدون تاخیر، نیازی مبرم است.» پیشتر، بان کی‌مون حمله ارتش اسرائیل به مدرسه سازمان ملل را محکوم کرده بود.

مخالفت کابینه امنیتی اسرائیل با آتش‌بس بدون شرط در حالی ابراز شده که خالد مشعل، رهبر سیاسی حماس نیز پیش از این گفته بود تا توقف محاصره غزه از سوی مصر و اسرائیل هیچ آتش‌بسی پذیرفته نمی‌شود.

نخست وزیر اسرائیل از آغاز جنگ در هشتم ژوئیه تاکید کرده که مصاف با حماس یکی دو روزه نخواهد بود.

در حملات اسرائیل به نوار غزه تاکنون ۸۴۵ فلسطینی و ۳۵ اسرائیلی کشته شده‌اند. بیشتر کشتگان فلسطینی را افراد غیرنظامی و مردم عادی تشکیل می‌دهند.

Share