Share

در پی سانحه هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین، اتحادیه اروپا جمعه ۲۵ ژوئیه، با پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای موافقت کرده است که تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش می‌دهد.

RUSSia

تحریم اتحادیه اروپا شامل ممنوع‌کردن سفر افراد بلندپایه سرویس اطلاعاتی روسیه و ضبط دارایی‌های این افراد است

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این توافق‌نامه مقدماتی به دلیل رفتار روسیه در بحران اوکراین و واقعه ساقط‌ شدن هواپیمای MH۱۷ مالزی تنظیم شد، اما دامنه آن برای معاف‌کردن تکنولوژی‌های لازم برای صنعت گاز روسیه کاهش یافت. بسیاری از کشورهای اروپایی از خریداران گاز روسیه محسوب می‌شوند.

تحریم اتحادیه اروپا  شامل ممنوع‌کردن سفر افراد بلندپایه سرویس اطلاعاتی روسیه (FSB) در بخش‌های داخلی و خارجی و نیز ضبط دارایی‌های این افراد است. برخی از مقامات بلندپایه روسی نیز در فهرست این تحریم‌ها لحاظ شده‌اند.

pro russian soldier

آمریکا در گزارشی اطلاعاتی ادعا کرده روسیه می‌خواهد سلاح‌های قدرتمندتر به شورشیان بدهد

در این توافق‌نامه دلیل تحریم افراد یادشده، «مشارکت آنها در شکل‌دادن به سیاست خارجی روسیه» اعلام شده است، زیرا سیاست خارجه روسیه به باور اتحادیه اروپا، حاکمیت و یکپارچگی ملی اوکراین را در معرض تهدید قرار داده است.

الکساندر بورتنیکف، رئیس FSB، و میخائیل فرادکف، نخست‌وزیر سابق روسیه و رییس کنونی بخش خارجی سرویس اطلاعاتی این کشور در میان ۱۵ چهره روس و اوکراینی حاضر در فهرست جدید تحریم‌ها هستند.  ۱۸ شرکت و سازمان نیز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

همچنین دبیر شورای امنیت روسیه، رهبر چچن که از الحاق کریمه به روسیه و شورشیان اوکراین دفاع کرده، و نیز بسیاری از رهبران جدایی‌طلبان اوکراین در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا پس از ماه‌ها تردید، بالاخره دامنه تحریم‌ها را از ضبط دارایی‌ها فراتر برد و بخش‌های از صنعت روسیه را نیز تحت تحریم قرار داد.

با رسیدن به این توافق‌نامه ابتدایی، رییس کنونی شورای اروپایی، هرمان فان رمپوی، از رهبران اتحادیه اروپا خواست تا به سفیران اروپایی خود برای نهایی‌سازی توافق‌نامه تا روز سه‌شنبه اختیارات لازم را اعطاء کنند.

روسیه در حال بدل‌شدن به یک ایران جدید

روسیه نیز در پاسخ به تحریم‌ها از احتمال مقابله با آنها سخن گفته است. به گزارش روزنامه «تلگراف»، روسیه تهدید کرده است که دارایی شرکت‌های بریتانیایی در این کشور را مصادره خواهد کرد.

CRASH airplain

این توافق‌نامه مقدماتی به دلیل رفتار روسیه در بحران اوکراین و واقعه ساقط‌ شدن هواپیمای MH۱۷ مالزی تنظیم شده

کان کافلین، دبیر بخش «دفاع» روزنامه تلگراف و از کارشناسان امنیت جهانی و تروریسم، در یادداشتی در این روزنامه نوشت که اگر روسیه این تهدید را عملی کند، با شتابی روزافزون به انزوایی بین‌المللی فرو خواهد رفت.

کافلین در یادداشتی تحت عنوان «روسیه شتابان به یک ایران جدید بدل می‌شود»، مدعی شده است که رفتارهای کنونی دولت روسیه می‌تواند چنان افزایشی از تحریم‌های اقتصادی را در پی داشته باشد که اقتصاد این کشور را همچون ایران به زانو درآورد.

او یکی از عوامل شتاب‌دهنده به روند تحریم ایران را حمله بسیجیان به سفارت بریتانیا خوانده است.

ضد حمله روسیه

با ادامه بحران در شرق اوکراین، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی اطلاعاتی ادعا کرد که روسیه برای ارسال سلاح‌های قدرتمندتر به شورشیان اوکراین آماده می‌‎شود.

به گزارش خبرگزاری «سی.ان.ان»، سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون روز جمعه ۲۵ ژوئیه با اعلام این خبر افزود که انتقال این سلاح‌ها «قریب‌الوقوع» خواهد بود و احتمالاً «همین امروز» انجام می‌شود. او از احتمال ورود سربازان آموزش‌ دیده روس به همراه تجهیزات جدید اظهار بی‌اطلاعی کرد.

Share