Share

در روزهای اخیر تصاویری از فهرست مشاغل چهارگانه مجاز برای مهاجران افغان در ایران منتشر شده است. این تصاویر به بخش‌نامه‌هایی مربوط می‌شوند که در آنها «مشاغل چهارگانه که الزاماً توسط اتباع افغانی مجاز انجام می‌شود» فهرست شده‌اند. اکثریت کاربران شبکه‌های اجتماعی و شهروندان افغان که این فهرست را به اشتراک گذاشته‌اند، آن را تحقیرکننده و توهین‌آمیز توصیف کرده‌اند.

afghanha

در روز ۳۰ تیرماه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در بخش‌نامه‌ای اشتغال اتباع بیگانه را ممنوع اعلام کرده بود. اکثریت اتباع بیگانه را افغان‌ها تشکیل می‌دهند.

در متن این بخش‌نامه آمده است: «در راستای سیاست‌های دولت برای صیانت از نیروی کار داخلی […] مقتضی است همه دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی غیردولتی و نیز شرکت‌ها و پیمانکاران مرتبط با آنها، کارگران مورد نیاز خود را صرفاً از نیروی کار ایرانی تامین نمایند».

پس از آن، حمید سیلاوی، مدیر کل اتباع و امور مهاجرین استانداری خوزستان، در گفت‌و‌گویی مطبوعاتی درباره طرح ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه گفته بود که «مشاغل چهارگانه برای اتباع خارجی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر گرفته شده است که کارفرمایان فعال در این مشاغل می‌توانند با درخواست به‌کارگیری اتباع در استان، آن‌ها را در این مشاغل به‌کار گیرند.»

در همین راستا، مشاغل چهارگانه که «الزاما» توسط اتباع افغانی مجاز انجام می‌شود، در تصاویر منتشرشده فاش شدند. این مشاغل به چهارگروه «کوره‌پزخانه‌ها»، «کارهای ساختمانی»، «کارهای کشاورزی» و «دیگر گروه‌ها» تقسیم شده‌اند. تمام مشاغل گنجانده‌شده، مشاغل بسیار یدی و کم‌درآمد هستند.

حسن طائی، معاون توسعه اشتغال وزارت کار دولت حسن روحانی، در گفت‌و‌گویی با «خبرآنلاین» از این بخشنامه دفاع کرده و گفته بود: «در دنیا کارگران کره‌ای و کارگران افغان، کار دوست‌ترین کارگران جهان محسوب می‌شوند.» به باور وی، این کارگران فرصت‌های شغلی در ایران را برای خود تصاحب می‌کنند.

این بخش‌نامه با مخالفت کارشناسان و فعالان بسیاری مواجه شده است.

Share