Share

همه ۱۵عضو شورای امنیت سازمان ملل در نشستی اضطراری درباره جنگ غزه خواهان آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط میان اسرائیل و فلسطین شدند.

نشست ویژه شورای امنیت که نیمه‌شب به وقت محلی در نیویورک برگزار شد بیانیه کوتاهی منتشر کرد که بر اساس آن از اسرائیل و حماس خواسته شده تا با آتش‌بس فوری برای ارسال کمک‌های بشردوستانه موافقت کنند.

اردن پیش‌نویس بیانیه شورای امنیت را تهیه کرده بود.

شورای امنیت همچنین تأکید کرده است که در روز عید فطر مسلمانان که روز دوشنبه ۲۸ژوئیه / ۶ مردادماه در نوار غزه و کشورهای عربی برگزار خواهد شد، حملات متوقف شود.

در همین حال شورای امنیت از اسرائیل، فلسطین و جامعه جهانی خواسته است تا در راه صلحی فراگیر تلاش کنند.

با این حال نمایندگان دو طرف درگیر این بیانیه را مورد انتقاد قرار دادند. ریاض منصور، نماینده فلسطین در سازمان ملل خواهان اعلام «محکومیت تجاوز اسرائیل» و «خروج نیروهای اسرائیل از غزه» در یک قطعنامه شد و ران پراسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل نیز نسبت به «به‌رسمیت نشناختن حق اسرائیل در دفاع از خود» در بیانیه انتقاد کرد.

جلسه شورای امنیت پس از آن برگزار شد که اسرائیل و حماس روز گذشته آتش‌بس را نقض کردند.

آتش‌بس در غزه در روز یکشنبه ۲۷ ژوئیه / ۵ مرداد شکننده بود و هر یک از طرفین دیگری را به نقض آن متهم کرد. حماس دستکم ۳۰موشک به اسرائیل پرتاب کرد و ارتش اسرائیل نیز پاسخ این شلیک‌ها را با حملات هوایی و زمینی داد.

محافل امدادی فلسطینی می‌گویند حملات روز یکشنبه اسرائیل دستکم ۱۳ کشته و ۳۰ زخمی برجای گذاشته است.

روز یکشنبه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از طرفین منازعه خواست آتش‌بس را به مناسبت عید فطر‌، ۲۴ ساعت  دیگر تمدید کنند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز طی تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دو طرف را به پذیرش آتش‌بس نامشروط فراخواند.

Share