Share

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در یک برنامه تلویزیونی از رکود تورمی و کاهش ۲۰ درصدی درآمدهای ملی در دو سال گذشته خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مسعود نیلی گفت رکود تورمی حاکم بر ایران از بعد از دوران جنگ عراق با این کشور تاکنون «بی‌سابقه» است.

نیلی افزود: «در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد منفی اقتصادی داشتیم و در همین دو سال نرخ تورم نیز بالای ۳۰ درصد بود.»

به‌گفته مشاور ارشد رئیس‌جمهور ایران در دو دوره قبل از انقلاب و هشت ساله اخیر این کشور با وفور درآمدهای نفتی مواجه شد که در هر دو دوره بنگاه‌های تولیدی کشور با بحران و تعطیلی روبه‌رو شدند.

مشاور اقتصادی حسن روحانی با بیان اینکه «حتی اگر تحریم هم نمی‌شدیم باز هم امروز دچار رکود تورمی می‌شدیم»، ادامه داد: «درآمدهای ملی کشور در دو سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است. مقایسه سال ۹۲ با ۸۴ نشان می‌دهد که نرخ ارز آزاد در این مدت ۳/۵ برابر، پایه پولی ۵/۸ برابر و شاخص قیمت ۴/۵ برابر شده، اما تولید فقط ۲۰ درصد افزایش یافته است.»

وی وضعیت اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته را «بهتر» توصیف کرد اما گفت: «نباید انتظار معجزه داشته باشیم.»

مشاور ارشد رئیس‌جمهور ایران گفت: «سال ۸۷ رشد پایین یعنی صفر داشتیم. سال ۹۱ و ۹۲ این آهنگ تبدیل به دو عدد منفی و قابل توجه می‌شود. به لحاظ تورم هم در سال ۸۸ آهنگ تورم در اقتصاد ما صعودی بوده و به بالای ۳۰ درصد و در سال ۹۲ به ۳۵ درصد رسید. البته تورم به خوبی در نیمه دوم سال ۹۲ کنترل شد، وگرنه تا بالای ۴۵ درصد می رسید.»

مسعود نیلی گفت دولت حسن روحانی می‌خواهد ایران را از رکود تورمی خارج کند و به همین دلیل تیم اقتصادی دولت گزارشی را در اختیار همگان قرار داده تا تمامی نظرات، پیشنهادات و مقالات در پیوند با گزارش خروج غیر تورمی از رکود جمع‌آوری شده و تجزیه و تحلیل شوند. به‌گفته وی صاحب‌نظران و کارشناسان ۱۰روز فرصت خواهند داشت تا درباره سیاست‌های اقتصادی خروج غیرتورمی از رکود نظرات خود را به دولت ارائه دهند.

Share