Share

علی مطهری، نماینده مجلس ایران سخنان اخیر غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور در مورد زندان خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ را خلاف قانون اساسی دانست و گفت وی، این دو را بدون محاکمه و حکم قضایی و بدون دادن حق دفاع به آنها محکوم به حبس ابد کرده است.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران

مطهری در پاسخ به این گفته دادستان کل کشور که گفته بود نظام «با تمام سعه صدر خود» با موسوی و کروبی برخورد کرده و دلیلی برای رفع زندان خانگی آنها وجود ندارد، گفت: «در واقع جنابعالی آقایان موسوی و کروبی را بدون محاکمه و حکم قضایی و بدون دادن حق دفاع به آنها محکوم به حبس ابد کرده‌اید.»

این نماینده مجلس زندانی کردن موسوی و کروبی را برخلاف اصول ۳۲، ۳۶ و ۳۷ قانون اساسی دانسته است. این اصول در مورد مجازات متهمان و حقوق آنهاست و در پیوند با بسیاری از متهمان در ایران، از جمله متهمان سیاسی، رعایت نمی‌شود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای همچنین گفته بود: «موسوی و کروبی به اموال عمومی و خصوصی خسارت وارد کرده‌اند، جان مردم را به خطر انداختند و در فتنه برخی کشته شدند که اینها در این مسائل شریک هستند و تا زمانی که جبران و توبه نکنند و در مقابل ظلمی که کردند اقدامی انجام ندهند چرا باید رفع حصر شوند؟»

مطهری در پاسخ به این سخنان نیز گفته است: «خلاصه حرف شما این است که اگر توبه کنند، بخشیده می‌شوند. این منطق نه با عقل سازگار است و نه با شرع.»

وی افزوده است: «اگر واقعاً تنها عامل خسارات مالی و جانی پدید آمده این دو نفر هستند و طرف مقابل هیچ نقشی در آن نداشته است چرا باید با توبه آنها از جرمشان گذشت؟»

مطهری مسأله اصلی را این دانسته که از دید محسنی اژه‌ای «آنها باید تعظیم عرض کنند تا آزاد شوند و اصولاً منتقد نظام یا باید در زندان باشد و یا در حصر، نمی‌شود کسی به نظام انتقاد یا اعتراضی داشته باشد و آزاد باشد.»

به‌گفته این نماینده مجلس اگر جرم موسوی و کروبی چنان بزرگ است که تا توبه نکنند از زندان خانگی خارج نمی‌شوند، در جریان رویدادهای سال ۸۸ برخی از مقام‌های بلندپایه دولت گذشته نیز جرمشان بزرگ بود و باید در زندان باشند.

موسوی، کروبی و همچنین زهرا رهنورد، همسر موسوی، از بهمن‌ماه ۱۳۸۹در زندان خانگی به‌سر می‌برند. مقام‌های حکومتی تاکنون حاضر نشده‌اند آنها را در دادگاهی علنی محاکمه کنند.

Share