Share

رویارویی نظامی در خاورمیانه با خشونت‌های بی‌وقفه ادامه دارد. ارتش اسرائیل همچنان هدف‌های بسیاری را در نوار غزه مورد حمله قرار داد. به‌گفته شاهدان عینی، اسرائیل با توپخانه، کشتی‌های جنگی و نیروی هوایی خود غزه را گلوله‌باران کرد. بر اساس آمار فلسطینی‌ها در مرکز و جنوب نوار غزه بر اثر این حمله‌ها ۲۶ نفر کشته شدند.

بنا به گزارش‌های منتشر شده در درگیری‌های نظامی با شبه‌نظامیان فلسطینی، ۵ سرباز اسرائیلی کشته شدند. حمله فلسطینی‌ها از طریق تونلی که به خاک اسرائیل منتهی می‌شد، صورت گرفت. ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از شبه‌نظامیان فلسطینی در این درگیری کشته شد.

در نخستین ساعات بامداد روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئیه / ۷ مرداد برای نخستین بار از روز جمعه تاکنون، در تل آویو آژیر خطر به صدا در آمد. هشت راکت از طرف غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک شد. به‌گفته منابع نظامی اسرائیل این راکت‌ها در دو تا ۱۰ کیلومتری جنوب تل آویو متلاشی شدند و کسی زخمی نشد. در شهرهای دیگر اسرائیل نیز آژیر خطر به صدا در آمد.

خانه اسماعیل هنیه مورد هدف قرار گرفت

منابع فلسطینی گفته‌اند در یک حمله به نوار غزه، خانه اسماعیل هنیه، از رهبران حماس مورد هدف نیروهای اسرائیلی قرار گرفت. شبکه تلویزیونی الاقصی وابسته به حماس گزارش داد هنگام متلاشی کردن خانه اسماعیل هنیه، او و خانواده‌اش در خانه نبودند.

رویترز و سی‌ان‌ان اعلام کردند که ساختمان رادیو و تلویزیون الاقصی نیز بامداد روز سه‌شنبه هدف بمباران هوایی اسرائیل قرار گرفت. سه انفجار شدید ساختمان این رسانه را در هم کوبید.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نسبت به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر این‌که اسرائیل ۱۰ هزار نفر را در طول نوار غزه وادار کرده تا به سوی مرکز شهر غزه بگریزند، اظهار نگرانی کرد.

در پیامک‌هایی که ارتش اسرائیل غروب ۲۸ ژوئیه برای فلسطینی‌های ساکن محله‌های شجاعیه، زیتون و جبالیه ارسال کرد، از آنان خواسته شد بی‌درنگ خود را به محل امنی برسانند.

ارتش اسرائیل از ساکنان این محله‌ها خواست که به مرکز شهر غزه پناه ببرند. در شهر غزه ۴۱۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل گفته است اگر این گزارش‌ها درست باشد تأثیر مخرب بیشتری بر روی غیرنظامیان محاصره‌شده در این قسمت از نوار غزه خواهد گذاشت؛ غیرنظامیانی که تاکنون نیز درد و رنج بسیاری را تجربه کرده‌اند.

بان کی مون در این زمینه هشدار داد نیروهای سازمان ملل که در نوار غزه فعالیت می‌کنند، منابع ضروری برای رویارویی با هجوم بیشتر مردمی که جانشان در خطر است را در دسترس ندارند.

تلاش‌های جدید برای دستیابی به آتش‌بس

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تلاش‌های خود را برای دستیابی به آتش‌بس در غزه ادامه خواهد داد.

به‌ گفته وی در نهایت اما، بحران در منطقه تنها زمانی می‌تواند حل شود که حماس «و تمام گروه‌های تروریستی دیگر» خلع سلاح شوند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه نیز اعلام کرد که رهبران سیاسی ایالات متحده، آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا برای دو چندان کردن تلاش‌های خود به‌منظور دستیابی به آتش‌بس در غزه موافقت کرده‌اند.

منابع فلسطینی می‌گویند بر اثر حملات اسرائیل از ۸ ژوئیه / ۱۷ تیر تاکنون در مجموع یک‌هزار و ۱۰۰ نفر کشته و شش هزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند. منابع اسرائیلی نیز گفته‌اند در این مدت ۵۳ اسرائیلی کشته شده‌اند که ۱۰ نفر از آنها روز دوشنبه جان خود را از دست دادند. افزون بر این، سه غیرنظامی اسرائیلی نیز کشته شده‌اند.

Share