Share

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار گزارشی از وضعیت آزادی‌های مذهبی در ایران انتقاد کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش «از تشدید محدودیت‌ها بر مذاهب، مجازات‌ها، فرایند دادرسی قضایی، تعداد بالای زندانیان سیاسی و دیگر موارد در ایران و برخی دیگر از کشورهای جهان در سال ۲۰۱۳میلادی» خبر داده است.

طبق گزارش، ایران در ردیف کشورهای میانمار (برمه)، چین، اریتره، کره شمالی، سودان، عربستان سعودی، ترکمنستان و ازبکستان، در فهرست «نگرانی ویژه» قرار گرفته است.

در ادامه گزارش آمده، وزارت خارجه آمریکا هر سال فهرست کشورهایی که در مورد آن‌ها «نگرانی ویژه» وجود دارد، منتشر می‌کند و ایران از سال ۱۹۹۹میلادی در این فهرست قرار دارد.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران از گزارش وزارت امور خارجه آمریکا با عنوان «دفاع مجدد آمریکا از فرقه بهائیت و بهائیان ایران» یاد کرده و نوشته است: «وزارت امور خارجه آمریکا در حالی ایران را به نقض حقوق اقلیت‌های دینی متهم می‌کند که اساسا بهائیت نه مذهب است و نه دین بلکه فرقه ای ضاله است که حکومت استعمارگر انگلیس به پاس سال‌ها وطن فروشی و تفرقه‌افکنی به عباس افندی (عبدالبهاء ، مدعی دروغین پیامبری) لقب SIR اهدا کرد.»

وضعیت اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران در طول سال‌های گذشته بارها از سوی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود، از وضعیت اقلیت‌ها در ایران انتقاد کرده بود.

Share