Share

جنگنده‌های شکاری اسرائیل بامداد چهارشنبه، ۳۰ ژوئیه نوار غزه را یک بار دیگر بمباران کردند. در بیست و سومین روز جنگ غزه، بنا به گزارش رسانه‌های اسرائیلی جنگنده‌های شکاری مواضع حماس را مورد هدف قرار دادند.

منابع فلسطینی در غزه گزارش داده‌اند که شب‌هنگام، تانک‌های اسرائیلی مکان‌هایی در محله جبلیه، از جمله یکی از مدارس سازمان ملل را هدف قرار دادند. در این حملات حداقل ۴۳ تن کشته و عده‌ای نیز زخمی شده‌اند. ۱۵ تن از کشته‌شدگان در مدرسه سازمان ملل پناه گرفته بودند. در حمله ارتش اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در جبلیه حداقل ۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

مدرسه سازمان ملل در جبلیه پس از حمله بمب‌افکن‌های اسرائیلی

مدرسه سازمان ملل در جبلیه پس از حمله بمب‌افکن‌های اسرائیلی

به گزارش سازمان ملل در مدرسه جبلیه صد‌ها آواره فلسطینی پناه گرفته بودند. روز گذشته تنها نیروگاه برق غزه مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و در آتش سوخت. اکنون برق‌رسانی به غزه کاملاً مختل شده است. مردم غزه آب آشامیدنی مورد نیازشان را از طریق پمپ آب از چاه تأمین می‌کنند. به دلیل قطع برق، این پمپ‌ها هم از کار افتاده و لذا مردم با مشکل بی‌آبی مواجه شده‌اند. یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در غزه زندگی می‌کنند. سازمان ملل می‌گوید ۱۸۰ هزار فلسطینی آواره در مدارس سازمان ملل پناه گرفته‌اند.

پیش از این، در حمله ارتش اسرائیل به بیت حانون، در شمال غزه با اصابت خمپاره به مدرسه‌ای که به سازمان ملل تعلق دارد، ۱۵ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شده بودند. این حمله پنجشنبه، ۲۴ ژوئیه اتفاق افتاد و اعتراض سازمان ملل و فعالان حقوق بشر را در پی داشت.

در حمله دیگر ارتش اسرائیل به نوار غزه که بامداد ۳۰ ژوئیه اتفاق افتاد، به گفته منابع فلسطینی ۱۱ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر مجروح شدند. هنوز معلوم نیست این حمله در کجا اتفاق افتاده و آمار کشته‌شدگان و مجروح‌شدگان هم قطعی نیست.

در ۲۳ روزی که از حمله ارتش اسرائیل به غزه می‌گذرد، در مجموع ۱۲۴۰ نفر کشته و ۷۰۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند. منابع اسرائیلی گزارش داده‌اند که در جنگ غزه در مجموع ۵۳ سرباز اسرائیلی و سه غیر نظامی کشته شده‌اند.

از آغاز جنگ غزه تاکنون، برای نخستین بار محمد ضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام درباره شرایط پذیرش آتش‌بس سخن گفت. ضیف در یک پیام رادیویی که از یکی از شبکه‌های تلویزیونی فلسطین پخش شد، درباره احتمال پذیرش آتش‌بس گفت: «حماس هنگامی آتش‌بس را می‌پذیرد که محاصره غزه لغو شده باشد.»

محمد ضیف در این پیام گفته است جنگجویان گردان‌های عزالدین حسام خود را برای «شهادت» آماده کرده‌اند.

روز چهارشنبه، کابینه امنیتی اسرائیل برای بررسی روند عملیات نظامی در غزه و همچنین بررسی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس به منظور کمک‌رسانی به جنگ‌زدگان تشکیل جلسه می‌دهد. ارتش اسرائیل می‌گوید برای از بین بردن تونل‌های زیرزمینی حماس به یک هفته دیگر وقت نیاز دارد.

مارک رگو، سخنگوی دفتر نخست وزیر کابینه اسرائیل به تلویزیون سی‌ان‌ان گفته است حماس مسئول کشتار‌ها و ادامه درگیری‌هاست.

سخنگوی دفتر نخست وزیر اسرائیل در این گفت‌و‌گو خواهان خلع سلاح کامل غزه شد. او گفته است «حماس غزه را به دست گرفته و آن را به مرکز درگیری تبدیل کرده. این اوضاع باید تغییر یابد.»

Share