Share

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که یکی از همراهان جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌ پست که هفته گذشته در تهران، بازداشت شده بود، آزاد شد.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌ پست هفته گذشته در تهران، بازداشت شد

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌ پست هفته گذشته در تهران، بازداشت شد

یک منبع نزدیک به فرد آزاد شده ضمن اعلام این خبر گفته است مأموران با وی «رفتار محترمانه‌ای» داشته‌اند و غذا و آب در اختیار بازداشت‌شدگان قرار داده‌اند.

منبع خبر که نامش منتشر نشده گفته که فرد آزادشده شوهر یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده است و نمی‌خواهد هویتش آشکار شود.

روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه ۲۴ ژوئیه / دوم مردادماه اطلاعاتی منتشر کرد که بر اساس آن جیسون رضائیان، نماینده این روزنامه در تهران، یگانه صالحی، همسرش و دو آمریکایی که گفته می‌شود عکاسان ایرانی – آمریکایی هستند، معرفی شده بودند.

این روزنامه آمریکایی نوشت «اطلاعات موثقی» دارد که نشان می‌دهند بازداشت آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه صورت گرفته اما از دلیل بازداشت آن‌ها و مسئولان این دستگیری اطلاعی در دست نیست.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران پیش از این گفته بود دستگیری‌های دیگری نیز در این زمینه صورت گرفته اما هنوز منابع مستقل چنین دستگیری‌هایی را تأیید نکرده‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر همچنین افزوده بود که در جریان دستگیری سه‌شنبه شب زوج روزنامه‌نگار جیسون رضائیان و یگانه صالحی، نیروهای امنیتی خانه آنها را مورد جست‌وجو قرار داده و وسائل شخصی، از جمله لپ تاپ، کتاب و یادداشت‌های آنها را توقیف کرده‌اند.

طی روزهای گذشته جیسون رضائیان و یگانه صالحی تماس‌های کوتاهی با نزدیکان خود داشته‌اند اما اطلاعاتی در مورد بازداشت خود ارائه نکرده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای بازداشت این روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران را محکوم کرد.

Share