Share

با وجود اعلام آتش بس ۷۲ ساعته بین حماس و اسرائیل، در طول شب گذشته، ۱۴ فلسطینی در جنوب غزه بر اثر آتش تانک‌های اسرائیلی و حمله‌های هوایی کشته شدند.

ghazah

خبرگزاری رویترز اعلام کرده که پنج نفر از این کشته‌شدگان اعضای یک خانواده بوده‌اند. همچنین، به گزارش خبرنگار بخش جهانی بی‌بی سی، حمله راکتی حماس و بمباران اسرائیل تا پیش از ساعت آغاز آتش بس ادامه داشته، اما اکنون آسمان منطقه آرام است.

اسراییل اعلام کرده که در آخرین ساعات روز پنجشنبه پنح سرباز اسرائیلی بر اثر آتش حماس کشته شده‌اند. همچنین بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، پیش از اجرای آتش بس شش راکت حماس توسط سیستم دفاع گنبد آهنین اسرائیل دفع شده است.

با وجود این اخبار، دو طرف از ساعت هشت صبح به وقت محلی آتش بس را آغاز کرده‌اند، اما اسرائیل می‌گوید این جنگ تا زمان از بین بردن تونل‌های حماس به اسرائیل ادامه خواهد داشت.

در۲۵ روزی که از حمله ارتش اسرائیل به غزه می‌گذرد، بیش از ۱۴۵۰ فلسطینی کشته شده‌اند که بیشتر غیر نظامیان بوده‌اند. مقامات اسرائیلی نیز خبر از کشته شدن ۶۱ سرباز اسرائیلی و دو غیر نظامی داده اند.

قرار است نمایندگان از سوی حماس و دولت اسرائیل بلافاصله پس از برقراری آتش‌بس به قاهره سفر کنند تا با یکدیگر درباره آتش‌بس پایدار گفت و گو کنند.

دبیرکل سازمان ملل و وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده‌ است که «این آتش‌بس باید فرصتی به غیرنظامیان بی‌گناه بدهد. مردم غزه باید بتوانند در این فاصله کمک‌های انساندوستانه دریافت کنند و امکان سر و سامان دادن به امور روزمره خود را داشته باشند».

دفن مردگان، رسیدگی به مجروحان و تهیه مواد خوراکی از جمله دلایل این آتش‌بس عنوان شده‌ است. قرار است در خلال آتش‌بس، شبکه تامین انرژی و آب آشامیدنی مردم نیز ترمیم شود.

بنیامین نتانیاهو پیشتر با تاکید بر تداوم پیشروی‌های اسرائیل گفته بود: «تصمیم داریم وظیفه خود را تا به آخر انجام دهیم؛ چه با آتش‌بس و چه بدون آن.»

او به این ترتیب، با هر تصمیمی برای متوقف کردن عملیات ارتش اسرائیل مخالفت ورزیده بود.

نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که نابودی تونل‌های حماس، تنها یک مرحله از غیرنظامی کردن نوار غزه است.  روز پنجشنبه ۳۱ ژوئیه، ۱۶ هزار سرباز ذخیره اسرائیل برای معاوضه با نیروهای مستقر در باریکه غزه، به خدمت فراخوانده شده بودند.

اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته بود این نیرو‌ها آماده‌اند به صحنه نبرد در غزه منتقل شوند.

Share