Share

نخستین کلینیک ترک اعتیاد به الکل با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران راه‌اندازی شد.

الکل در ایران

ایران کشور نوزدهم دنیا از نظر میزان مصرف بالای الکل به ازای هر مصرف‌کننده است

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز جمعه ۱۰ مرداد، محمدرضا سرگلزایی، یکی از کارکنان این کلینیک گفت:‌ «چندی پیش با توجه به بالا رفتن مصرف الکل در ایران و افزایش شدت وابستگی به آن، وزارت بهداشت به چند کلینیک خصوصی اجازه پذیرش و انجام مداخلات درمانی برای بیماران معتاد به الکل را داد ولی این اولین بار است که مرکز دولتی خدمات ترک الکل را به مراجعان خود ارائه می‌دهد.»

آمار مصرف الکل در ایران

«سازمان بهداشت جهانی» بهار امسال گزارشی کامل درباره مصرف الکل در دنیا منتشر کرد.

این گزارش نشان می‌دهد ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۶۶ مصرف سرانه الکل را دارد. بر اساس این گزارش بلاروس، مولداوی و روسیه بیشترین سرانه مصرف الکل در جهان را دارند.

بر پایه این گزارش، ایران همچنین کشور نوزدهم دنیا از نظر میزان مصرف بالای الکل به ازای هر مصرف‌کننده است.

گزارش آماری سازمان بهداشت جهانی از مصرف الکل در جهان سال ۲۰۱۴

گزارش آماری سازمان بهداشت جهانی از مصرف الکل در جهان سال ۲۰۱۴

گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر مصرف‌کننده در ایران، سالانه ۲۵ لیتر الکل مصرف می‌کند که این رقم دو برابر یک شهروند آمریکایی و حتی بیشتر از شهروندی روسی است.

با وجود ممنوعیت مصرف و خرید و فروش الکل در ایران، برخی گزارش‌ها از حضور بیش از ۲۰۰ هزار فعال در بازار مشروبات الکلی در ایران خبر می‌دهند. گزارش‌های دیگری هم منتشر شده است که می‌گوید در ایران بیش از ۸۰ میلیون لیتر در سال الکل مصرف می‌شود.

گفته می‌شود هر سال بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی به ایران قاچاق می شود که این اعداد و ارقام غیر از مشروبات دست‌ساز و تولیدات شخصی است. در ایران دسترسی به الکل از طریق توزیع‌کنندگانی انجام می‌شود که ساقی نام دارند.

با یک تماس تلفنی انواع مشروبات الکی با برندهای گوناگون در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و زمان انتظار برای رسیدن این کالا، طبق اعلام سازمان مبارزه با مواد مخدر ۱۷ دقیقه است.

یکی از موارد نگران‌کننده در مورد مصرف الکل در ایران، سن مصرف‌کنندگان است.

در حالی‌که درکشورهای اروپایی فروش و استفاده از مشروبات الکلی برای جوانان زیر ۱۸سال ممنوع است و برای افراد خاطی مجازات‌های سنگین در نظر گرفته، در ایران ۱۷تا ۳۵ساله‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان الکل هستند.

Share