Share

در ۳۶ ساعت گذشته و با نقض آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، نوار غزه با کشته‌شدن دست‌کم  ۲۰۰ فلسطینی، یکی از خونبارترین روز‌های خود را از آغاز حمله اسرائیل پشت سر گذاشته است. بیش از ۱۳۰ تن از کشته‌‌شدگان، ساکنان شهر رفح در جنوب غزه بوده‌اند.

PALESTINIAN-ISRAEL-CONFLICT-GAZA

در میان کشته‌شدگان، پنج کودک از یک خانواده حضور دارند که بین سه تا ۱۲ سال از عمرشان گذشته بود

«گردان‌های عزالدین قسام»، شاخه نظامی سازمان فلسطینی حماس نیز خبرهای مربوط به دستگیری یک سرباز اسرائیلی توسط این سازمان را تکذیب کرده است. با این وجود باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا  به خبرنگاران گفته، حماس را مسئول نقض آتش‌بس می‌داند. سخنگوی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز مسئولیت نقض آتش‌بس را با حماس دانسته است.

بیشتر کشته‌ شدگان فلسطینی نیز از ساکنان شهر رفح در جنوب غزه هستند که به گفته اسرائیل، سرباز یاد شده در همین منطقه به اسارت گرفته شده است.

چه کسی آتش‌بس را نقض کرد؟

مقرر شده بود که از ساعات ابتدایی صبح دیروز، جمعه اول آگوست، آتش‌‍بسی انسان‌دوستانه به مدت ۷۲ ساعت برقرار و درگیری‌ها در غزه متوقف شود. با این حال، هنوز دو ساعت از اعلام آغاز آتش‌بس نگذشته بود که به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، گلوله‌باران ارتش اسرائیل در منطقه رفح در جنوب نوار غزه آغاز شد.

دور جدید گلوله‌باران اسرائیل در روز جمعه به کشته‌شدن ۸۰ فلسطینی و زخمی‌شدن ۴۰۰ نفر منتهی شده است. در میان کشته‌شدگان، پنج کودک از یک خانواده حضور دارند که بین سه تا ۱۲ سال از عمرشان گذشته بود.

اسرائیل اعلام کرد که ارتش این کشور پس از کشته‌شدن دو سرباز اسرائیلی و آنچه آنها «ربوده‌شدن» یک سرباز دیگر توصیف کرده اند، به گلوله‌باران «سنگرهای شبه‌نظامیان» در غزه برای دفاع از خود دست زده است.

Mideast Israel Palestinians War Crimes

۹۰ دقیقه پس از اعلام آتش‌بس، سربازان اسرائیلی در حال تخریب یکی از تونل‌های حماس بودند

با این حال، منابع فلسطینی مسئولیت نقض ابتدایی آتش‌بس را متوجه اسرائیل می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شاخه نظامی حماس در اطلاعیه‌ای نسبت به سرنوشت این سرباز اسرائیلی اظهار بی‌اطلاعی و دستگیری وی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری سی.ان.ان، ۹۰ دقیقه پس از اعلام آتش‌بس، سربازان اسرائیلی در حال تخریب یکی از تونل‌های حماس بودند که یکی از پیکارجویان حماس از دل تونل بیرون آمد و دست به عملیات انتحاری زد. بر اثر انفجار این بمب انتحاری دو سرباز اسرائیلی کشته شدند و یک سرباز نیز پس از این عملیات و درگیری‌های متعاقب آن ناپدید شد.

در همین زمینه، حماس با اشاره به فعالیت نیروهای نظامی اسرائیل در خاک غزه برای نابودی یکی از تونل‌ها، مسئولیت نقض آتش‌بس را متوجه اسرائیل دانست.

سرنوشت نامعلوم سرباز اسرائیلی

با ناپدیدشدن هادار گلدین، سرجوخه دوم ۲۳ ساله اسرائیلی، ارتش این کشور شاخه نظامی حماس را به «ربودن» وی متهم کرده است.

به گزارش سی.ان.ان، باراک اوباما در واشنگتن به خبرنگاران گفت که حماس را مسئول نقض آتش‌بس می‌داند و افزود که «اگر آنها درباره اجرای آتش‌بس جدی هستند، باید آن سرباز را بدون قید و شرط آزاد کنند».

IDFinGaza

باراک اوباما در واشنگتن به خبرنگاران گفت که حماس را مسئول نقض آتش‌بس می‌داند

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه با ستایش از تلاش‌های جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برای رسیدن به آتش‎بس، دشواری توافق بر سر آتش‌بس را به دلیل «عدم اعتماد اسرائیل و جامعه بین‌الملل به حماس» دانست.

وی همچنین میزان تلفات غیرنظامیان در غزه را «مایه دل‌شکستگی» توصیف کرد.

به گزارش الجزیره، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط سرباز اسیر اسرائیل شد.

با این حال، گردان‌های عزالدین قسام در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما از وضعیت یا محل سرباز اسرائیلی هیچ خبری نداریم». شاخه نظامی حماس با اشاره به عملیات نظامی سربازان اسرائیلی در شرق غزه برای تخریب تونل‌های حماس، توضیح داد که گردانی را برای انجام عملیات علیه فعالیت نظامی نیروهای اسرائیلی اعزام کرده، اما فرماندهی ارتباط خود را با این گردان پس از انجام عملیات انتحاری از دست داده است.

حماس در این بیانیه به احتمال کشته‌شدن سرباز اسرائیلی یادشده به دست خود نیروهای اسرائیلی می‌پردازد و مدعی می‌شود که «به باور ما، تمام اعضای این گروه و نیز سرباز اسرائیلی که ارتش اسرائیل از ناپدیدشدن‌اش حرف می‌زند، بر اثر حمله هوایی اسرائیل پس از انجام عملیات انتحاری کشته شده‌اند».

اعدام جوانان فلسطینی

اخبار مربوط به ناپدیدشدن یا دستگیری یک سرباز اسرائیلی در حالی در صدر اخبار مربوط به جنگ غزه قرار گرفته است که دیروز، خبر خشونتی کم‌سابقه در جنگ اخیر فاش شد.

gaza-august1

شاهدان عینی محلی گفته‌اند که سربازان اسرائیلی شش جوان فلسطینی را دستگیر و سپس در حمام خانه‌ای با گلوله اعدام کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، تیم خبری این خبرگزاری در خان یونس شاهد تلاش مردم برای بیرون‌کشیدن اجساد متلاشی‌شده از یک خانه بوده‌اند. شاهدان عینی محلی به خبرنگاران گفته‌اند که چندین روز پیش، سربازان اسرائیلی شش جوان فلسطینی را دستگیر می‌کنند، آنها را به حمام خانه‌ای در محله «خزاعه» می‌برند و هر شش‌نفر را در محل با گلوله اعدام می‌کنند.

اجساد متلاشی‌شده این شش جوان پس از گذشت چند روز، در حین توقف حملات اسرائیل به خاطر آتش‌بس، دیروز به دست مردم بیرون کشیده شدند. بر اساس این گزارش، تعداد زیادی گلوله برای اعدام این شش اسیر استفاده شده بوده و جاهای متعدد اصابت گلوله بر دیوار حمام قابل مشاهده بوده است.

Share