Share

پس از آغاز فرآیند بازشماری آرا در غیبت نمایندگان تیم عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، این تیم انتخاباتی موافقت مجدد خود را برای پیوستن به این فرآیند اعلام کرد.

afghanistan

احمد غنی احمد زی و عبدالله عبدالله دو نامزد رقیب انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

به گزارش خبرگزاری آلمانی «دویچه وله»، روز یکشنبه سوم اوت، فرآیند بازشماری آرا بدون حضور نمایندگان عبدالله آغاز شد. تیم انتخاباتی عبدالله این فرآیند را تحریم کرد و با انتشار یک نوار صوتی منتسب به معاون اول حامد کرزی، کریم خلیلی، وی را به مشارکت در تقلب انتخاباتی به نفع اشرف غنی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری متهم کرد.

سه هفته پیش، پس از انتقادهای شدیداللحن عبدالله عبدالله از مسئولان برگزاری انتخابات، مطرح‌کردن ادعای تقلب به نفع اشرف غنی و تهدید به تشکیل دولت موازی، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به میانجیگری میان دو نامزد انتخابات پرداخت. بر اساس توافقی که بر اثر میانجیگری کری به دست آمد، مقرر شد تا آرا انتخابات ۱۴ ژوئن تحت نظارت گروهی از ناظران بین‌المللی مورد بازشماری قرار گیرد. همچنین قرار شد تا برنده انتخابات مسئولیت ریاست‌جمهوری، و بازنده نیز مقام تازه‌تاسیس مدیریت اجرایی را برعهده بگیرند.

 انتشار نواری دیگر به عنوان سند تقلب

در هر صورت، بازشماری آراء هنگام عید فطر یک هفته به تعویق افتاد و در این مدت، دو تیم انتخاباتی به جدل با یکدیگر بر سر تقلب در انتخابات ادامه دادد.

با این حال، سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تصمیم خود برای برقراری معیارهایی جهت ابطال آراء خبر دادند و تلاش کردند تا فرآیند بازشماری را روز یکشنبه، سوم اوت، از سر گیرند. جان کری نیز روز جمعه اول اوت با هر دو نامزد انتخابات تماس تلفنی برقرار کرده بود تا از شدت بحران کاسته شود.

afghan1

اما تیم عبدالله از مشارکت در این فرآیند سرباز زد و به مخالفت با معیارهای اعلام‌شده پرداخت. همچنین نوار منتسب به کریم خلیلی روز یکشنبه منتشر شد و فرآیند بازشماری آراء را تحت تاثیر خود قرار داد. در این نوار منسوب به خلیل کریمی، معاون رییس‎جمهور کنونی افغانستان، صدایی شبیه به صدای کریم خلیلی ادعا می‌کند که جامعه بین‌المللی، کمیسیون انتخابات و آقای رییس‌جمهور همگی خواهان ریاست‌جمهوری اشرف غنی هستند. وی همچنین اظهار می‌کند که از هر ابزاری برای رسیدن به این هدف می‌توان استفاده کرد و متحدان افغانستان نیز مشکلی با این قضیه نخواهند داشت.

 

صدای منسوب به خلیلی می‌افزاید: «دوستان بین‌المللی ما وعده داده اند که انتخابات باید به هر وسیله و با استفاده از هر فرصتی به نفع تیم انتخاباتی او [اشرف غنی] تمام شود، حتی اگر این فرصت‌ها یا ابزارها برخلاف مکانیزم‌های انتخاباتی باشد.»

بازگشت مجدد عبدالله عبدالله به فرایند بازشماری

بر همین اساس، به گزارش «نیویورک تایمز»، نصرالله بریالی ارسلایی، رئیس ستاد انتخاباتی عبدالله گفت که بر اساس این مدرک «رییس‌جمهور ما، نخبگان حکومتی و کمیسیون به اصطلاح مستقل انتخابات همگی صرفاً آلت دست هستند.» او افزود که «مسئولیت ما ایجاب می‌کند به مردم اطلاع بدهیم که حقوق آنها در حال پایمال‌شدن است.» وی همچنین با تاکید بر اصالت و صحت نوار منتشرشده، از انتشار جزئیات بیشتر در آینده نزدیک خبر داد.

afghan3

با این حال، دیروز پس از مذاکرات بسیار فشرده تیم آقای عبدالله از موافقت ابتدایی خود برای حضور در فرآیند بازشماری آرا در روز دوشنبه خبر داد.

اکنون بیش از ۷۰۰ ناظر بین‌المللی در کابل برای بازشماری آرا حضور دارند. همچنین تمهیدات امنیتی شدیدی برای اجرای این فرآیند برقرار شده است.

همچنین به گزارش نیویورک تایمز، دو نامزد انتخاباتی روز یکشنبه به قندهار رفتند تا کشته‎شدن پسر عموی رییس‌جمهور در یک بمب‌گذاری انتحاری در روز پنج‌شنبه ۳۱ ژوئیه را به خانواده کرزی تسلیت بگویند.

Share