Share

همزمان با تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و نیز اعمال تحریم‌های بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا بر روسیه، شرکت‌های آلمانی به دنبال فعالیت اقتصادی گسترده در ایران هستند.

360540_Iran-cargo-ship

بر اساس آمار اتاق بازرگانی و صنعت آلمان و ایران، حدود ۱۰۰ شرکت آلمانی در ایران شعبه دارند

به گزارش «وال‌استریت ژورنال»، شرکت‌های آلمانی در حال کاهش سرمایه‌گذاری‌های خود در روسیه و در عین حال، متمایل به ازسرگیری سرمایه‌گذاری‌های کلان در ایران هستند. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، پس از توافق‌نامه ابتدایی ایران و قدرت‌های جهانی در سال گذشته در ژنو و تمدید مذاکرات در ماه گذشته، اکنون شرکت‌های آلمانی به فعالیت در بازار ۷۷ میلیون نفری ایران امیدوار شده‌اند و به همین دلیل، امسال دو هیات نمایندگی از شرکت‌های آلمانی از ایران بازدید کرده‌اند.

استفانی اشپینرکونیگ، مدیر اجرایی شرکت های‌تک آلمانی «اشپینر» و از افراد حاضر در هیات نمایندگی شرکت‌های آلمانی که به ایران سفر کرده، رفع تحریم‌ها را برابر با رونق شدید اقتصادی برای شرکت‌های آلمانی دانسته است. وی در همین راستا به وال‌استریت ژورنال گفته «با برداشته‌شدن تحریم‌ها از ایران، بازار منفجر خواهد شد.» فروش شرکت وی سال گذشته در ایران به ۱۰۰ هزار یورو رسیده بود.

Iran_Germany

فولکر تریر، رییس اتاق بازرگانی و صنعت آلمان نیز در این رابطه افزوده: «ایران بازار بزرگ بالقوه‌ای برای ما محسوب می‎‌شود که اهمیت آن تنها با بازار ترکیه قابل قیاس است.» بر اساس پیش‌بینی این نهاد، اگر تحریم‌ها برداشته شود، ارزش صادرات آلمان به ایران از ۱.۸۵ میلیارد یورو در سال گذشته به ۱۰ میلیارد یورو خواهد رسید.

روابط بسیار گسترده فضای کسب‌و‌کار آلمان با روسیه همزمان با تشدید تحریم‌های غرب علیه مسکو از دیگر دلایل اهمیت روابط اقتصادی با ایران است. بر اساس گزارش یادشده، ۳۰۰ هزار شغل در آلمان به روابط اقتصادی بین این کشور با روسیه وابسته است که در سال گذشته به رقم تجاری ۱۰۰ میلیارد یورو رسیده بود.

با این حال، برخی شرکت‌های آلمانی نسبت به افزایش روابط تجاری با ایران بسیار محتاط هستند. سال ۲۰۰۷، ده‌ها شرکت آلمانی به دلیل ارتباط با موارد متعدد رشوه، پرداخت‌های غیرقانونی و نقض تحریم‌ها در عراق در جریان برنامه نفت در برابر غذا در دهه ۹۰ در سازمان ملل محکوم شدند.

بر اساس آمار اتاق بازرگانی و صنعت آلمان و ایران، حدود ۱۰۰ شرکت آلمانی در ایران شعبه دارند و ۱۰۰۰ شرکت کسب و کار از طریق عاملان فروش مستقل به کار در بازار ایران مشغول هستند.

 

Share