Share

سروش مدبری، یکی از مدیران پیشین سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران می‌گوید آبیاری زمین‌های زراعی تهران با آب فاضلاب باعث افزایش بیماری‌های سرطانی، کلیوی و تنفسی شده است.

sabzi

قیمت سبزیجاتی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند ارزان‌تر است، در مقابل اما مشکلات بیشتری برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند

به گزارش روزنامه شهروند روز سه‌شنبه ۱۴مرداد ، مدبری گفت: «مسئولان وزارت بهداشت، شهرداری، جهاد کشاورزی و…  همه این‌ها را می‌بینند، اما باز هم اجازه فعالیت به این کشاورزان را می‌دهند و هیچ‌کس جلوی کار آن‌ها را نمی‌گیرد.»

به گفته وی «قیمت سبزیجاتی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند ارزان‌تر است، در مقابل اما مشکلات بیشتری برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند.»

مدبری افزود: «انواع آلاینده‌های فلزی و آلی در این فاضلاب‌ها پیدا می‌شود. کبالت، نیکل، آرسنیک تنها بخشی از این‌هاست. هرقدر این آب‌ها از شمال شهر به سمت جنوب حرکت می‌کنند، آب آلوده‌تر می‌شود، تا جایی که حتی رنگ آب سیاه می‌شود و تا یک متر نیز روی آن کف می‌ایستد. این آب پر از آلودگی است که متاسفانه در جنوب شهر تهران و ورامین با همین آب‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات را آبیاری  می‌کنند.»

در حال حاضر بیش از دو  میلیون متر مکعب فاضلاب شهری و همچنین پساب بیش از ۱۷هزار واحد صنعتی در جنوب تهران و معابر و اراضی کشاورزی رها می‌شود.

محمدهادی حیدرزاده، مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران چندی پیش گفت حداقل ۳۰  درصد از اراضی کشاورزی جنوب تهران با آب فاضلاب آبیاری می‌شود.

 

Share