Share

هزاران قطعه ماهی به دلایل ناشناخته در روزهای گذشته در رودخانه‌های استان‌ گیلان و اردبیل تلف شده‌اند.

Fish_Gilan

هزاران قطعه ماهی در گیلان و اردبیل تلف شده‌اند

شاهدان عینی از رودخانه نوکنده در شهرستان رضوانشهر در گیلان گزارش داده‌اند جسد شناور هزاران قطعه ماهی ناگهان روی آب‌های این رودخانه ظاهر شده است.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه ۱۳ مرداد به نقل از اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان نیز خبر مرگ ماهی‌ها را تایید کرده و گفته است دلیل مرگ آن‌ها در دست بررسی است.

کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی استان گیلان در محل وقوع این حادثه  حضور یافته و از جسد ماهی‌ها نمونه برداری کرده‌اند.

رودخانه نوکنده از جمله رودخانه هایی است که در سال های گذشته پساب کارخانه چوکا (چوب و کاغذ ایران) به آن وارد می شد.

دلایل مختلفی می‌تواند باعث مرگ گسترده ماهیان در این رودخانه استان گیلان شده باشد. کمبود اکسیژن و خفگی ماهیان به علت کاهش جریان آب به سبب استفاده از آب رودخانه برای مصارف کشاورزی، جاری شدن فاضلاب های سمی و یا دلایل دیگری که با فعالیت‌های انسانی در ارتباط است.

مرگ ماهیان «قره سو»

در همین حال روز سه شنبه ۱۴ مرداد نیز خبر مرگ دسته جمعی ماهیان در رودخانه قره سو در استان اردبیل نیز منتشر شده است.

رییس اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل به خبرگزاری مهر گفته است هزاران قطعه ماهی در رودخانه نیمه خشک قره سو در مشگین شهر به علت خشکسالی و بهره برداری زیاد آب این رودخانه برای اراضی کشاورزی تلف شدند.

به گفته سید رضا موسوی، این ماهی‌ها شامل ماهی‌ سیاه‌، سس‌ ماهی‌، ماهی‌ برکه‌ای‌، شاه‌کولی ‌وکپور ماهی‌ معمولی‌ بوده‌‌اند.

رودخانه قره‌سو با این‌ که‌ از جمله‌ رودخانه‌های‌ دائمی‌ استان‌ محسوب‌ می‌شود، ولی‌ به‌ سبب‌ برداشت‌ آب‌ برای‌ مصارف‌ آبیاری‌ بخش‌ اعظم‌ بستر آن همه ساله‌ در تابستان‌ خشک‌ می‌شود.

قره سو با ۲۸۵ کیلومتر طول‌ و حدود ۵۵۴ میلیون‌ متر مکعب‌ متوسط آبدهی‌ سالانه‌، طویل‌ترین‌ و پرآب‌ترین ‌رودخانه‌ داخلی‌ استان‌ اردبیل‌ به‌ شمار می‌رود.

در تمام‌ فصول‌ به‌ ویژه‌ در پاییز و زمستان‌ گونه‌های‌ متنوعی‌ از پرندگان‌ مهاجر آبزی‌ وکنار آبزی‌ با جمعیت‌ قابل‌ ملاحظه‌ در سرتاسر رودخانه‌ دیده‌ می‌شود.

Share