Share

ایران در تلاش است تا با همکاری گروه‌های مختلف عراقی جایگزینی برای نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق بیابد.

Maleki

مقام ارشد ایرانی: ما به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که مالکی دیگر توان حفظ یکپارچگی عراق را ندارد،

یک مقام ارشد ایرانی روز سه‌شنبه پنجم اوت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «رویترز» با اعلام این خبر افزود که تعداد نامزدهای مناسب و شایسته برای جانشینی مالکی بسیار کم است.

این مقام رسمی ایرانی که به شرط ناشناس‌ ماندن سخن می‌گفت، تاکید کرد: «ما به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که مالکی دیگر توان حفظ یکپارچگی عراق را ندارد، با این حال آیت‌الله سیستانی هنوز هم اندکی [به وی] امیدوار بود.» وی افزود: «اما حالا آیت‌الله هم با دیدگاه ما موافق است.»

بر اساس گزارش «رویترز»، پس از اینکه ارتش آمریکا خاک عراق را ترک کرد، ایران به اصلی‌ترین نیروی چانه‌زنی برای تعیین صاحبان قدرت در عراق تبدیل شده است. دولت فعلی عراق به نخست‌وزیری مالکی دولتی شیعه و از متحدان کلیدی تهران است.

Iraq

منتقدان مالکی معتقدند که قدرت‌گرفتن ناگهانی گروه «دولت اسلامی عراق و شام» که اکنون با تعیین خلیفه مسلمانان جهان خود را «دولت اسلامی» می‌خواند، به دلیل سیاست‌های تبعیض‌آمیز وی علیه سنی‌ها بوده است. کردهای عراق نیز مالکی را به رعایت‌نکردن حقوق آنها و اعمال تبعیض در حکومتداری متهم می‌کنند.

مقام ارشد ایرانی به رویترز گفته است که سفیر ایران در بغداد جلساتی مشورتی با گروه‌های سیاسی مختلف عراق برگزار کرده و حتی با برخی از نامزدهای بالقوه جانشینی نوری مالکی دیدار داشته است. با این حال، وی تصدیق کرده که «افرادی که بتوانند یکپارچگی عراق را حفظ کنند، چندان زیاد نیستند.»

حکومت ایران شورشیان داعش را یک تهدید امنیتی عمده می‌داند و حضور نظامی خود در عراق را برای مواجهه با این تهدید امنیتی افزایش داده است. تاکنون دست‌کم سه افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از آغاز درگیری‌ها در عراق در اواسط ماه ژوئن در این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های غربی امیدوارند تا ایران با استفاده از نفوذ خود بر دولت کنونی عراق و گروه‌های شیعی این کشور، به خاموش‌کردن آتش شورش‌ مسلحانه گروه‌های جهادی کمک کند.

Share