Share

شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو شامگاه ۶ اوت با فیلم «لوسی» ساخته لوک بسون گشایش پیدا می‌کند.

در میدان «پیازا گرنده» بیش از هشت هزار نفر از علاقمندان به سینما گرد آمده‌اند که فیلم افتتاحیه جشنواره لوکارنو را تماشا کنند. ابتدا قرار بود اسکارلت جوهانسون، بازیگر دانمارکی‌تبار آمریکایی در میدان «پبازا گرنده» حضور پیدا کند، اما ظاهراً به دلیل بارداری و دشواری‌های سفر از شرکت در افتتاحیه جشنواره فیلم لوکارنو صرف‌نظر کرده است.

جشنواره فیلم لوکارنو، از ۶ تا ۱۶ اوت

جشنواره فیلم لوکارنو، از ۶ تا ۱۶ اوت

نقش اصلی فیلم «لوسی» ساخته لوک بسون را اسکارلت جوهانسن به عهده دارد. او در این فیلم نقش زنی را بازی می‌کند که از راه قاچاق مواد مخدر گذران می‌کند، اما پس از یک سانحه از نیروی فوق‌بشری برخوردار می‌شود.

بسون این فیلم را در ۱۱ روز در تایپه تایوان فیلمبرداری کرده است. در این فیلم علمی – تخیلی مورگان فریمن در نقش یک دانشمند و عمروا واکد، بازیگر مصری در نقش یک پلیس فرانسوی بازی کرده‌اند.

ملانی گریفیث، بازیگر سرشناس آمریکایی با فیلم کوتاه «تشنگی» در این جشنواره حضور دارد. در این فیلم او داستان زندگی یک زن اسرارآمیز را روایت می‌کند که به الکل و مواد مخدر اعتیاد دارد.

جشنواره فیلم لوکارنو پس از جشنواره فیلم کن، جشنواره فیلم ونیز و برلیناله، چهارمین جشنواره مهم سینمایی در اروپاست.

کارلو چاترین، مدیر جشنواره فیلم لوکارنو

کارلو چاترین، مدیر جشنواره فیلم لوکارنو

کارلو چاتریان، مدیر جشنواره فیلم لوکارنو، این جشنواره را با یک بازار مقایسه کرده و گفته است همانطور که انتظار داریم در بازار کالاهای متعارف و آشنا را پیدا کنیم و گاهی هم با کالاهای تازه و غافلگیرکننده روبرو شویم، فیلم‌های لوکارنو نیز از میان فیلم‌های متعارف و مورد پسند تماشاگران انتخاب شده و در همان حال آثار ممتازی که برای گروه خاصی از تماشاگران جالب است، در برنامه جشنواره گنجانده شده است.

در شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو ۲۵۰ فیلم داستانی، فیلم کوتاه و فیلم مستند در بخش‌های مختلف به نمایش درمی‌آید. در بخش اصلی این جشنواره ۱۵ فیلم بر سر یوزپلنگ طلایی لوکارنو با هم رقابت می‌کنند.

یکی از موضوعات محوری در شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو سینمای آمریکای لاتین است. فیام‌هایی از آرژانتین، برزیل و مکزیک در این جشنواره شرکت دارند.

از سینمای ایران، هیچ فیلمی در این دوره از جشنواره فیلم لوکارنو حضور ندارد.

در چهار دهه گذشته، لوکارنو همواره به سینمای ایران توجه داشته است: مرور سینمای عباس کیارستمی، نمایش برخی از فیلم‌های محسن مخملباف و همچنین نمایش فیلم‌های سهراب شهید ثالث و «سیاوش در تخت‌جمشید» ساخته فریدون رهنما. در سال‌های اخیر اما توجه لوکارنو به کشورهای دیگر معطوف شده است.

رومن پولانسکی، فیلمساز لهستانی ـ فرانسوی

رومن پولانسکی، فیلمساز لهستانی ـ فرانسوی

رومن پولانسکی، فیلمساز ۸۰ ساله لهستانی ـ فرانسوی جایزه ویژه جشنواره فیلم لوکارنو در سال ۲۰۱۴ را برای کارنامه هنری‌اش دریافت خواهد کرد.

پنجشنبه ۱۴ اوت، در میدان «پیازا گرانده» فیلم «ونوس در پوست خز» رومن پولانسکی به نمایش در خواهد آمد. در این فیلم امانوئل سنیه، همسر پولانسکی و متیو آمالریک، بازیگر فرانسوی بازی می‌کنند.

رومن پولانسکی چند جایزه اسکار، دو گلدن گلوب، یک نخل طلای کن، دو جایزه بفتا، و یک جایزه خرس طلای برلین و ده‌ها جایزه سینمایی دیگر را در کارنامه خود دارد.

جشنواره فیلم لوکارنو همچنین با اهدای یوزپلنگ طلایی افتخاری به آنیس واردا (Agnès Varda)، از این سینماگر برجسته و مستقل فرانسوی و از پیشگامان موج نوی سینمای فرانسه تقدیر می‌کند. آنیس واردا بعد از کیرا موراتووا، دومین سینماگر زنی است که این جایزه به او تعلق می‌گیرد. به علاوه در بخش ویژه‌ای، مجموعه‌ای از فیلم‌های این کارگردان برجسته زن فرانسوی (با تبار یونانی) از جمله «کلئو از پنج تا هفت»، «مخلوقان»، «عشق شیر‌ها»؛ «آواره» (خانه به دوش) و «سواحل آنیس»، به نمایش درمی‌آید.

کارلو چتریان، مدیر هنری فستیوال فیلم لوکارنو در مورد اهدای این جایزه سینمایی به واردا گفته است: «خوشحالم که آنیس واردا به لوکارنو می‌آید. او شاهد و روایتگر برخی از مهم‌ترین رویدادهای قرن بیستم بود و تجربه‌های آزادانه و فرمال، ویژگی ثابت کار‌هایش است. واردا به ما یادآوری می‌کند که سینما عملی خلاقانه است که از پشت دوربین، سوژه را به چنگ آورده یا آن را از نظر عاطفی و سیاسی هدایت می‌کند. در جشنواره‌ای که به سینمای مستقل می‌پردازد، اهدای یوزپلنگ طلایی افتخاری به آنیس واردا، نه تنها به معنای تأیید یک چهره مدرن سینمایی است بلکه نشانه راهی است که باید در آن قدم گذاشت.»

چند فیلم از میان فیلم‌های لوکارنو

Share