Share

محمد خاتمی، سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه از خانواده سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار زندانی دیدن کرد. او در این دیدار از بازداشت سراج‌الدین میردامادی و حکم شش سال حبس برای او اظهار تأسف کرد و این حکم را «ناعادلانه» خواند.

«اینکه مردم را مرعوب کنند و چند صباحی مصدر حکومتی را حفظ کنند، نتیجه‌ای معکوس در پی خواهد داشت.»

محمد خاتمی: «اینکه مردم را مرعوب کنند و چند صباحی مصدر حکومتی را حفظ کنند، نتیجه‌ای معکوس در پی خواهد داشت.»

سراج‌الدین میردامادی، یکشنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شد. بنابر حکم بدوی این دادگاه، برای این خبرنگار شش سال زندان بریدند.

محمد خاتمی در دیدار با خانواده سراج‌الدین میردامادی درباره دلیل اصلی زندانی شدن و حکم سنگین این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب گفت: «بنده معتقدم در سطوح بالای نظام درباره این برخوردها نگاه دیگری وجود دارد اما متأسفانه جریانی بنا دارد بگوید هیچ چیزی تغییر نکرده بلکه اوضاع بدتر شده است؛ مثل وضعیت زندانیان سیاسی و حصر آقایان موسوی و کروبی که حادتر شده و وضعیت بنده و دیگران.»

سراج‌الدین میردامادی

سراج‌الدین میردامادی

در تیر ماه سال جاری ۹ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به وزیر دادگستری نوشتند و از او خواستند در اجرای حکم «ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان بودن» محمد خاتمی «اهتمام جدی» کند. یکی از امضاءکنندگان نامه «خاتمی ممنوع» جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس هشتم و فرمانده پیشین بسیج استان خراسان رضوی و یکی از مخالفان سرسخت حسن روحانی، رییس جمهور ایران بود. غلط‌‌های املایی در این نامه خبرساز شد.

محمد خاتمی در دیدار با خانواده سراج میردامادی نسبت به فروبستگی‌های سیاسی هشدار داده و گفته است: «اینکه مردم را مرعوب کنند و چند صباحی مصدر حکومتی را حفظ کنند، نتیجه‌ای معکوس در پی خواهد داشت.»

او همچنین در اعتراض به حکم سراج‌الدین میردامادی گفته است: «واقعاً با چه ملاکی ۶ سال زندان برای سراج‌الدین بریده‌اند؟! بالاخره باید جرم با مجازات تناسب داشته باشد.»

سراج‌الدین میردامادی، با رادیو زمانه همکاری آزاد به صورت تهیه مصاحبه داشته است. او که در زمان اقامتش در پاریس، با رسانه‌های مختلف همکاری می‌کرد، بلافاصله پس از انتخاب حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری، به این امید که وضع تغییر کرده است، به ایران بازگشت. پاسپورتش را گرفتند و بار‌ها او را برای بازجویی فراخواندند. سراج میردامادی را سرانجام در اردیبهشت امسال دستگیر کردند. جلسه محاکمه سراج میردامادی در روز ۳۰ تیر برگزار شده بود.

Share