Share

به گفته وزارت دفاع آمریکا، جنگنده‌های آمریکایی به توپخانه‌ داعش که در حال گلوله‌باران کردهای عراقی است حمله کرده‌‌اند. این حمله در حوالی شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، صورت گرفته است.

دو هواپیمای جنگنده آمریکایی در این حمله شرکت داشته‌‌اند.

alshabaab12

اوباما در پیام خود به مردم آمریکا تاکید کرد که نیروهای زمینی ایالات متحده وارد درگیری در عراق نخواهند شد

‌پیش‌تر، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، مجوز حمله به مواضع «دولت اسلامی» (داعش) را صادر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، باراک اوباما اواخر شب پنجشنبه هفتم اوت در پیامی تلویزیونی به مردم آمریکا از کاخ سفید گفت: «اوایل این هفته، یک عراقی در آن منطقه مویه‌کنان جهان را خطاب قرار داد که هیچ‌کس به کمک ما نمی‌آید. امروز آمریکا به کمک آنها خواهد رفت.»

رییس‌جمهور ایالات متحده با اعلام این که خطر «نسل‌کشی بالقوه» عراق را تهدید می‌کند، از صدور مجوز برای حمله هوایی «هدفمند» به مواضع «دولت اسلامی» خبر داد. وی هدف این حمله هوایی را حفاظت از پرسنل آمریکایی حاضر در عراق دانست و آن را مشروط به پیشروی بیشتر دولت اسلامی به سوی اربیل، پایتخت اقلیم آزاد کردستان، یا به خطر افتادن جان آمریکایی‌ها در هر جایی از این کشور کرد.

وی همچنین تایید کرد که هواپیماهای آمریکایی از دیروز پنج‌شنبه، پرتاب بسته‌های مواد غذایی به اقلیت‌های دینی تحت محاصره از جمله کردهای ایزدی گیرافتاده در کوهستان را آغاز کرده اند.

22june,isis.7

داعش چندین شهر عراق، از جمله بزرگ‌ترین شهر مسیحی نشین، را در کنترل خود دارد

اوباما که پس از درخواست کمک رسمی از سوی مسعود بارزانی، رهبر اقلیم آزاد کردستان در روز پنج‌شنبه سخن می‌گفت، در پیام خود به مردم آمریکا تاکید کرد که نیروهای زمینی ایالات متحده وارد درگیری در عراق نخواهند شد و وی ابدا قصد ندارد تا کشورش «به جنگی دیگر در عراق کشانده شود.»

صدور مجوز حمله هوایی به داعش زمانی صورت گرفت که در روزهای گذشته هزاران نفر از مسیحیان و همچنین ایزدیان عراق از شهرها و محل سکونت خود گریختند. گزارش‌های زیادی از کشته شدن این افراد توسط مردان مسلح دولت اسلامی (داعش) منتشر شده است.

پاپ فرانسیس نیز با صدور بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست به آوارگان مسیحی و به کردهای ایزدی کمک کنند و مانع از گسترش قدرت ستیزه‌جویان داعش در شمال عراق شوند.

 

Share