Share

آتش‌بس سه‌روزه میان اسرائیل و حماس در حالی پایان یافت که طرف‌های فلسطینی از پذیرش تمدید آن امتناع می‌کنند. اسرائیل می‌گوید در پاسخ به موشک‌پراکنی‌های حماس، حملات هوایی‌اش را از سر گرفته است.

8August,gaza, air attack4

نیروهای اسرائیلی بار دیگر کنار مرز غزه تجمع کرده‌اند تا در صورت ادامه درگیری‌ها، وارد عمل شوند

به گزارش «رویترز» همزمان با شنیده‌ شدن صدای آژیر در شهرهای جنوبی اسرائیل، این کشور حملات هوایی به مراکز ترور برای پاسخ به این حملات انجام داده است.

یک مقام ارتش اسرائیل گفته حملات ما برای کاهش توان عملیاتی حماس است و از این رو زیرساخت‌ها و نیروهای نظامی‌ را نشانه خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، با پایان آتش‌بس ۷۲ ساعته میان اسرائیل و حماس در ساعت هشت صبح جمعه هشتم اوت به وقت غزه، گروه‌های فلسطینی اعلام کرده‌اند که در صورت عدم برآورده‌شدن شروط آنها از جمله رفع حصر غزه، نبرد ادامه خواهد یافت.

پایان آتش‌بس سه روزه

فوزی برهوم، سخنگوی حماس، در همین رابطه در گفت‌و‌گو با «خبرگزاری فرانسه» تاکید کرد که «تمام گروه‌های فلسطینی، از جمله حماس، بر سر عدم تمدید آتش‌بس متفق‌القول هستند، زیرا اسرائیل از پذیرفتن خواسته‌های ما امتناع می‌کند. با این حال، مذاکرات هنوز در قاهره ادامه دارند.»

با پایان آتش‌بس، تحرکات نظامی آغاز شده است. ارتش اسرائیل امروز جمعه در آخرین توئیت خود خبر داد که درست از ساعت ۸ صبح، ۱۸ موشک از غزه به سوی این کشور پرتاب شده که ۱۴ فروند از آنها روانه زمین‌های باز و خالی از جمعیت شده‌اند، دو فروند دیگر به دست سپر دفاع ضدموشکی «گنبد آهنین» نابود شده اند، و دو موشک دیگر نیز داخل خود غزه فرود آمده‌اند.

همچنین به گزارش الجزیره، نیروهای اسرائیلی بار دیگر کنار مرز غزه تجمع کرده‌اند تا در صورت ادامه درگیری‌ها، وارد عمل شوند.

به علاوه، هزاران تن از مردم شرق غزه که سه روز پیش به خانه‌های خود بازگشته بودند، بار دیگر از ترس حملات مجدد اسرائیل در حال فرار از این منطقه هستند.

در تازه‌ترین اخبار، دیروز پنج‌شنبه هفتم اوت حماس اعلام کرد که جنازه ایمن طاها، سخنگوی پیشین حماس و پسر یکی از بنیانگذاران این گروه را در محله‌ای از غزه یافته اند که زمان نبرد، تحت حملات هوایی سنگین اسرائیل قرار گرفته بود.

چهارهفته حمله اسرائیل به غزه به کشته‌شدن ۱۸۹۰ فلسطینی انجامید که بر اساس آمار سازمان ملل، ۷۳ درصد از آنان غیرنظامی بودند. در طرف اسرائیلی نیز دست‌کم ۶۴ سرباز کشته شدند و سه شهروند نیز بر اثر اصابت موشک‌های فلسطینی جان سپردند.

به گزارش الجزیره، پیتر مورر، رییس کمیته بین‌المللی  صلیب سرخ، پس از دیدار از غزه در اورشلیم گفت که بر اثر مشاهده مقیاس خشونت به‌کاررفته در غزه، «عمیقاً آشفته و شوکه» شده است.

Share