Share

آمریکا و بریتانیا به روسیه هشدار داده اند که از کمک‌های انسان دوستانه به عنوان بهانه‌ای برای فرستادن سرباز به اوکراین شرقی استفاده نکند.

Ukraine_ civilians

سه غیر نظامی در اوکراین کشته شده‌‌اند

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفته است که این مداخلات غیرقابل قبول است و حمله به اوکراین تلقی خواهد شد. وزیر خارجه بریتانیا، فیلیپ هموند نیز گفته که به شدت به روسیه درباره این گونه اقدامات تحریک آمیز هشدار می‌دهد.

دفتر وزارت خارجه بریتانیا گزارش کرده که وسایل نقلیه نظامی روسیه وارد اوکراین شده اند. بریتانیا اعلام کرده که به شدت از گزارش های مربوط به جریان افزایش سلاح‌های سنگینی که از طریق روسیه به اوکراین می‌رسد  نگران است و آن را «مداخله ناموجه» و «غیرقانونی» تلقی می‌کند.

درگیری های شدید روز جمعه در شرق اوکراین، در نزدیکی مرز روسیه، میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار اوکراین و روسیه ادامه پیدا کرده است.

به گفته مقامات رسمی، دست کم سه غیر نظامی در گلوله باران شبانه پناهگاه‌های اصلی شورشیان در شرق اوکراین و در شهر دونتسک، توسط نیروهای دولتی کشته شده اند و ۱۰ نفر هم بر اثر این حملات زخمی شده‌اند.

مردم محلی می‌گویند که سکوی پرتاب موشک شورشیان که اخیرا در منطقه دیده شده، ممکن است هدف این گلوله باران بوده باشد.

شورای شهرستان دونتسک اعلام کرده که چهار آپارتمان در جنوب این شهر توسط توپخانه آسیب دیده و ساکنان محله که شوکه شده بودند، تا صبح در خیابان ها جمع شده بودند.

تبادل آتش توپخانه و رگبار گلوله راکت، تلفات را در میان غیرنظامیان بالا برده و همزمان نیروهای اوکراین سنگر و استحکامات شورشیان را بسته اند.

 بالا رفتن آمار کشته شدن سربازان اوکراینی

همچنین به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اوکراین اعلام کرده که واحدهای ارتش اوکراین که در مرز با روسیه توسط جدایی طلبان به دام افتاده بودند، روز جمعه محاصره را شکستند و به نیروهای دولتی پیوستند. در این عملیات ۱۵سرباز و مامور مرزی کشته شده‌اند.

یک فرد شورشی طرفدار روسیه در مقابل ساختمانی که به گفته منابع محلی توسط ارتش اوکرانی هدف گرفته شده است

 

منابع نظامی به نقل از رسانه‌های اوکراین گفته‌اند که این واحد‌های ارتش اوکراین کاملا توسط شورشیان در جنوب شهر لوهانسک و در شرق شهرستان اصلی منطقه دونتسک محاصره شده بودند.

به گفته آندری لیسنکو، سخنگوی نظامیان، در نتیجه این عملیات، هفت نفر از کارکنان و هشت نفر از ماموران مرزی کشته و ۷۹ نفر زخمی شدند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد می‌گوید با آغاز این جنگ از اواسط آوریل، بیش از ۱۱۰۰نفر از نیروهای دولتی، شورشیان و غیرنظامیان کشته شده‌اند.

آخرین آمار مرگ و میر نظامی دولتی در مناطق روسی زبان شرق اوکراین، به تنهایی به بیش از ۴۰۰نفر می‌رسد.

دولت کی‌یف و متحدان غربی آن روسیه را متهم به مسلح کردن شورشیانی می‌کنند که با عنوان «جمهوری مردم» در دو منطقه مهم صنعتی اعلام استقلال کرده‌اند. مسکو هرگونه دخالت در این مسئله را انکار می‌کند.

در بزرگ‌ترین رویارویی روسیه و غرب پس از پایان جنگ سرد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه روسیه وضع کرده است. مسکو نیز با ممنوعیت شدید واردات بسیاری از مواد غذایی غربی دست به تلافی زده است.

همچنین، در شلیک به پرواز MH۱۷ در ۱۷جولای که به کشته شدن همه ۲۹۸مسافر و خدمه این هواپیما منجر شد، غرب روسیه و شورشیان را به عنوان مقصر این فاجعه اعلام کرد.

گروه بزرگی از کار‌شناسان بین‌المللی که به بازیابی اموال قربانیان در محل سقوط مشغول بودند، روز چهارشنبه به دلیل خطرات حاصل از درگیری‌ها کار خود را در منطقه بزرگ محل درگیری متوقف کردند.

سفر دبیرکل ناتو به کی‌یف در پی تعمیق بحران اوکراین

در پی تعمیق بحران اوکراین، آندرس فو راسموسن دبیرکل «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) به کی‌یف سفر کرد.

ukrain nato

سفر راسموسن همزمان با آغاز نخستین حمله هوایی ارتش اوکراین به شهر دونتسک بود.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، سفر راسموسن همزمان با آغاز نخستین حمله هوایی ارتش اوکراین به شهر دونتسک، مقر اصلی شورشیان و پایتخت حکومت خودخوانده «جمهوری دونتسک» بود. ارتش اوکراین در حالی نیت خود را «آزادسازی شهر» توصیف کرده  بودکه بیشترین میزان تلفات از آغاز درگیری‌ها، در این روز و بر اثر حملات به دونتسک گزارش شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، راسموسن با آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین، بر سر این امکان گفت‌و‌گو کرده است که یک بودجه تراستی از سوی ناتو برای تقویت مواضع دفاعی این کشور از جمله تقویت فرماندهی و کنترل، ارتباطات و دفاع سایبری مورد استفاده قرار گیرد. بودجه تراستی به بودجه‌ای گفته می‌شود که دارنده بودجه، آن را به دیگری تفویض می‌کند تا از آن به نفع شخص یا اشخاصی دیگر استفاده کند.

صف‌کشی در مرز اوکراین

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، ناتو اخیراً گفته است که از اواسط ماه ژوئیه، روسیه تعداد سربازان «آماده عملیات» را در مرز خود با اوکراین از ۱۲ هزار به ۲۰ هزار افزایش داده و به همین دلیل، نگرانی‌ها به خاطر امکان حمله زمینی مسکو جهت دفاع از جدایی‌طلبان هوادار روسیه افزایش یافته است. اوانا لونگیسکو، سخنگوی ناتو در این رابطه گفته است که روسیه می‌تواند به بهانه‌ انسان‌دوستی یا حفظ صلح، فرستادن سربازان خود به داخل خاک اوکراین را توجیه کند. دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان نیز خطر مداخله مستقیم روسیه در اوکراین را از هر زمانی دیگری بیشتر ارزیابی کرده است. در همین حال، روسیه نیز ناتو را به دروغ‌گویی و فریب افکار عمومی متهم کرده و ارتش این کشور گفته است که حرکت هزاران سرباز و انبوهی تجهیزات نظامی در چنین زمان اندکی، آن طور که ناتو ادعا می‌کند، غیرممکن است.

Share