Share

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته است که بحث اصلی مذاکرات دوجانبه روز پنچ شنبه با آمریکا در ژنو، درباره «برخی اختلافات» بوده است.

این مذاکرات پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه (۷ اوت) در سطح معاونان وزیر امور خارجه دو طرف برگزار شد و به گفته عراقچی، دو طرف درباره اینکه چگونه می‌شود دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کرد گفت‌و‌گو کرده‌اند.

عباس عراقچی

عباس عراقچی

عراقچی پس از پایان مذاکرات دوجانبه با طرف امریکایی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر، اعلام کرد که قرار است این گفت‌وگو‌ها در ماه‌های آینده هم ادامه یابد.

او گفت: «در کنار این گفت‌وگو در حال طراحی گفت‌وگوهای دیگری با دیگر اعضای ۵+۱ هستیم زیرا در شرایط کنونی احساس می‌کنیم تا آغاز دور بعدی مذاکرات، به یک سری بحث‌های ریز‌تر میان ما و بقیه کشورهای عضو ۵+۱ به صورت دو جانبه نیاز است.»

او همچنین گفت که از حالا تا زمان برپایی مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر شهریور، جلسات دو جانبه‌ای برگزار خواهد شد و ابراز امیدواری کرد که نتیجه رایزنی‌های دو جانبه به برگزاری دور دیگری از مذاکرات با اعضای گروه ۵+۱ در حاشیه مجمع عمومی منجر شود.

این عضو تیم مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام کرد که هنوز محل برگزاری این‌ نشست‌ها مشخص نشده است.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه به عنوان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با ویلیام جوزف برنز، معاون ارشد وزیر خارجه امریکا و وندی شرمن مدیر کل سیاسی وزارت خارجه امریکا، در این مذاکرات شرکت کردند که نخستین دور مذاکرات در دوره تمدید مذاکرات هسته‌ای، پس از مذاکرات وین در ماه گذشته میلادی بود.

از سوی دیگر، مری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز درباره این مذاکرات به خبرنگاران گفت: «مذاکرات سازنده‌ای بود اما وارد جزئیات نمی‌شویم.»

او افزود: «ویلیام برنز و جیک سالیوان پس از بازنشستگی به عنوان ماموران ویژه دولت آمریکا در مذاکرات آتی حضور خواهند داشت.»

مذاکرات هسته‌ای «وین ۶» در ماه جولای، به دلیل برخی اختلافات به نتیجه نرسید و دو طرف توافق کردند که این مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی چهار ماه تمدید شود.

علت اصلی عدم توافق، ظاهراً اختلاف نظر درباره ظرفیت و میزان غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران بوده و تاریخ تمدید شده تا پایان نوامبر سال جاری میلادی خواهد بود.

Share