Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: «شعبه‌های ویژه رسیدگی به جرایم زیست محیطی با همکاری قوه قضائیه در کشور راه‌اندازی می‌شود.»

gavazn

شکار بی‌رویه، یکی از مشکلات مهم محیط زیست ایران طی چندین دهه اخیر بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، معصومه ابتکار با اعلام این خبر گفت: «محیط زیست کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد که نیازمند توجه بیشتر است. از این رو تعامل خوبی با قوه قضائیه برای ایجاد شعب ویژه محیط زیست به وجود آمده است.»

شکار غیر قانونی جانوران و آسیب رسانی به منابع طبیعی دو مشکل عمده محیط زیست ایران به شمار می‌رود.

آمارهای موجود از شمار جانوران، میزان شکار و اسلحه‌های مختلف شکاری نشان می‌دهد که شکار بی‌رویه، یکی از مشکلات مهم محیط زیست ایران طی چندین دهه اخیر بوده است. شکار غیر قانونی به شدت بر شمار حیوانات وحشی اثر گذاشته و جمعیت برخی گونه‌‌ها را کاهش داده و به انقراض کشانده است.

سازمان محیط زیست ایران نیز عامل اصلی انقراض برخی جانوران را تخریب و تکه تکه شدن زیستگاه‌های  آن‌ها، شکار و صید بی‌رویه و خشکسالی‌های متوالی در کشور می‌داند.

معصومه ابتکار پیش از این نیز به مجازات های تعیین شده برای جرایم زیست محیطی انتقاد کرده بود. وی ازجمله در روز چهارشنبه دوم بهمن در گفتگو با خبرگزاری مهر با انتقاد از مجازات در نظر گرفته شده در قانون برای قاتلان گونه کمیاب گوزن زرد گفته بود اشد مجازات در قانون برای شکارچیان گوزن زرد تنها یک سال حبس است که این مجازات کافی نیست و باید در جرایم شکار و صید تجدید نظر شود.

Share