Share

دست‌ کم ۲۰ هزار نفر از ۴۰ هزار نفری که در کوه‌های سنجار در محاصره بودند، به کمک نیروهای کرد نجات یافتند.

yazidi

کردهای ایزدی ابتدا به سوریه رفتند و سپس از آنجا به سوی شمال غرب اربیل پناه برده‌اند

به گزارش روزنامه «گاردین»، یکشنبه دهم اوت، نیمی از کردهای ایزدی تحت محاصره گروه «دولت اسلامی» (داعش سابق) توانستند خود را به کردستان عراق برسانند.

بر اساس این گزارش، حمله نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) که از کردستان سوریه عازم سنجار شده‌اند، و نیز حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش (که اخیراً خود را «دولت اسلامی» می‌خواند) باعث شده است تا پیکارجویان جهادی برای شش ساعت در روز شنبه نهم اوت از مواضع خود عقب‌نشینی کنند و فرصت را برای فرار هزاران کرد ایزدی تحت محاصره فراهم آورند.

کردهای ایزدی ابتدا به سوریه رفتند و سپس از آنجا به سوی شمال غرب اربیل پناه بردند.

نجات‌یافتگان از وضعیت وخیم بازماندگان در کوه سخن گفته‌اند و اظهار داشته‌اند که کمک‌های هوایی پرتاب‌شده برای پناهجویان در کوه تنها به ده درصد از آنها رسیده است. یک بازمانده در گفت‌و‌گو با گاردین افزود که خلبان‌ها از نزدیک‌شدن به قسمت جنوبی کوه امتناع می‌کنند و به این ترتیب هزاران فرد مستقر در آنجا هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند.

پس از تسخیر شهر سنجار و مناطق اطراف آن به دست داعش، بسیاری از کردهای ایزدی به کوهستان پناه برده‌اند. تندرویان جهادی، ایزدی‌ها را «شیطان‌پرست» می‌خوانند و از آنها خواسته اند بین «گرویدن به اسلام» و «مرگ»، یکی را انتخاب کنند.

Share