Share

در حالی که ناتو نسبت به «احتمال بالای» دخالت نظامی مسکو در شرق اوکراین به «بهانه‌های انسان‌دوستانه» هشدار داده، روسیه کاروان امدادی عظیمی به سوی شهرهای در محاصره شرق اوکراین ارسال کرده است.

NATO Ukraine

ناتو با اشاره به اینکه روسیه حدود ۴۵ هزار سرباز در مرز خود با اوکراین گرد آورده، خطر حمله مسکو را بسیار محتمل ارزیابی کرده است

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روز دوشنبه ۱۱ اوت، گفت که روسیه کاروانی امدادی به شرق اوکراین خواهد فرستاد. با این حال، غرب و خصوصاً مقام‌های «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) پیشتر هشدار داده بودند که شاید روسیه به بهانه انجام ماموریت انسان‌دوستانه، حمله زمینی به شرق اوکراین را آغاز کند.

بر اساس این گزارش، ناتو با اشاره به اینکه روسیه حدود ۴۵ هزار سرباز در مرز خود با اوکراین گرد آورده، خطر حمله مسکو را بسیار محتمل ارزیابی کرده است. هم‌اکنون ارتش اوکراین شهر دونتسک، پایتخت حکومت خودخوانده «جمهوری خلق دونتسک» را محاصره کرده و بین سربازان و شورشیان مسلح درگیری‌های شدیدی رخ داده است.

بر اثر محاصره دونتسک و حملات هوایی پرشمار ارتش به این شهر، هزاران شهروند روس‌زبان در شرق اوکراین با کمبود شدید آب، برق و دارو مواجه هستند. روسیه هدف خود را از ارسال کاروان امدادی، کمک‌رسانی به این افراد دانسته است.

A pro-Russian militiaman gestures and holds a stick as he guards a barricade bearing the Russian flag on the road leading to the eastern Ukrainian city of Slavyansk on April 14, 2014. Ukraine's latest ultimatum to pro-Kremlin militias who have seized buildings across a swath of the separatist east expired on April 14 without any sign of the gunmen ready to give in.  AFP PHOTO / ANATOLIY STEPANOV

بر اثر محاصره دونتسک، هزاران شهروند روس‌زبان این شهر با کمبود مواد اولیه مواجه‌اند

با این حال، باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌و‌گو با همتای اوکراینی خویش، پترو پوروشنکو، تأکید کرده که «هرگونه دخالت روسیه» بدون رضایت کیف، نقض قوانین بین‌المللی است.

همچنین خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، در تماسی تلفنی با پوتین نسبت به عملیات یکجانبه نظامی روسیه در خاک اوکراین به هر بهانه‌ای، از جمله دغدغه‌های انسان‌دوستانه هشدار داده است.

کرملین نیز در پاسخ، هدف خود را تنها ارسال کمک‌های ضروری اعلام کرده است. در بیانیه روسیه پس از این مکالمه تأکید شده که «طرف روسی، با همکاری نمایندگان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در حال ارسال کاروان امدادرسانی به اوکراین است».

با این حال، بنا به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، دیروز اوکراین و روسیه بر سر ارسال کمک‌های مسکو تحت نظارت صلیب سرخ به توافق رسیده اند.

الجزیره در گزارش خود این کاروان را ۲۸۰ کامیون حاوی غذا، دارو، کیسه خواب و نیز ۶۹ ژنراتور برق توصیف کرده که روز سه‌شنبه از مسکو به سمت لوهانسک، دومین پایگاه اصلی شورشیان شرق اوکراین پس از دونتسک، حرکت کرده است.

به گزارش سازمان ملل، در درگیری‌های شورشیان شرق اوکراین با ارتش این کشور تا کنون ۱۳۰۰ نفر کشته شده‌اند که ۵۷۰ تن از آنها سربازان ارتش اوکراین بوده‌اند.

با این حال، خبرگزاری روسی «ایتارتاس» وابسته به دولت، به نقل از گروه «برای صلح و ثبات» در پارلمان اوکراین گزارش داده است که از آغاز عملیات «ضد تروریستی» ارتش اوکراین در شرق این کشور تا کنون ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند که بیش از ۲۵۰۰ نفر آنها سربازان اوکراینی بوده‌اند. دولت اوکراین مدعی است که در شرق این کشور با «تروریست‌ها» در حال نبرد است.

Share