Share

اشرف غنی، یکی از دو نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان، امکان سهیم‌شدن قدرت با رقیب خود را در صورت پیروزی رد کرد.

afghanistan

روند بازشماری آرا تا زمان ضرب‌الاجل تعیین‌شده یعنی پیش از اجلاس ناتو پایان نخواهد یافت

به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست»، اشرف غنی روز سه‌شنبه گفت که توافق به‌دست آمده بین او و عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی‌اش برای تشکیل دولت مشترک پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات، به معنای آن نیست که برنده باید قدرت را با بازنده به‌طور کامل سهیم شود. این توافق با میانجیگری آمریکا به دست آمده بود.

وی همچنین اظهار داشت که روند بازشماری آرا تا زمان ضرب‌الاجل تعیین‌شده پایان نخواهد یافت.

اشرف غنی که در کمپ تحت حفاظت خود با خبرنگاران خارجی سخن می‌گفت، تاکید کرد که برنده انتخابات، در حکمی بازنده را به عنوان رییس اجرایی منسوب خواهد کرد و بازنده باید «با تشخیص و صلاحدید رییس‌جمهوری» عمل کند. پیشتر عبدالله گفته بود که در صورت بازنده‌شدن، خواستار اقتداری بیش از مقام ریاست اجرایی تحت فرمان رییس‌جمهوری خواهد بود.

به گزارش واشنگتن پست، متحدان و حامیان اشرف غنی پیشتر از توافق وی با بازشماری کامل آرا انتخابات دور دوم در ماه ژوئن بر اثر فشارهای ایالات متحده برآشفته بودند.

بر اثر این توافق که با میانجیگری مستقیم جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بغداد به دست آمد، دو نامزد با تشکیل یک دولت «وحدت ملی» در کنار یکدیگر، فارغ از نتیجه نهایی انتخابات، موافقت کرده بودند.

حضور عبدالله و اشراف غنی در اجلاس ناتو

آمریکا در صدد بود تا رییس‌جمهوری افغانستان پیش از برگزاری اجلاس «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در ماه سپتامبر جاری تعیین شود. در این اجلاس قرار بود درباره ادامه روند آموزش نظامی ارتش افغانستان به دست ناتو و دیگر مناسبات ممکن بین این دو مذاکراتی صورت بگیرد.

Isaf Afghanistan

آمریکا در صدد بود تا رییس‌جمهوری افغانستان پیش از برگزاری اجلاس «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در ماه سپتامبر جاری تعیین شود

اما اشرف غنی با تاکید بر اینکه بازشماری تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده به پایان نخواهد رسید، گفت که تعیین رییس‌جمهوری پیش از اجلاس ناتو چندان محتمل نیست و وی به همراه عبدالله عبدالله مشترکاً در این اجلاس حضور خواهند یافت.

به دلیل حمایت قومیت‌های مختلف از هر یک از این دو نامزد، خطر تعمیق بحران سیاسی و بروز خشونت‌‌ها به‌ویژه بین گروه‌های قومی پشتون و تاجیک بالا گرفته است.

به گزارش واشنگتن پست، برخی از حامیان تاجیک عبدالله تهدید کرده‌اند که اگر وی بازنده اعلام شود، وی را به زور بر مسند قدرت خواهند نشاند. همچنین برخی از حامیان پشتون غنی گفته‌اند که اگر عبدالله پس از بازنده‌شدن پستی کلیدی برعهده بگیرد، در صدد افزایش نفوذ و قدرت خود برخواهد آمد تا همچون یک نخست‌وزیر دربرابر رییس‌جمهور عمل کند.

Share