Share

دولت ژاپن به تحرکات نظامی روسیه در جزایر مورد مناقشه این دو کشور شدیداً اعتراض کرده است.

kuril-islands

مانور نظامی روسیه در جزایر کوریل مورد اعتراض ژاپن است

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه ۱۳ اوت گفت مانورهای نظامی روسیه در این جزایر برای ژاپن غیر قابل قبول است.

وزارت امورخارجه ژاپن نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این مانور نظامی گفت دولت این کشور اعتراض شدید و رسمی خود را به سفارت روسیه در توکیو ارسال کرده است.

ژاپن زمانی که از قصد روسیه برای برگزاری این مانور آگاه شد، نگرانی خود را نسبت به آن اعلام کرد و اکنون به طور رسمی نیز به آن اعتراض کرده است.

جزایر مورد اشاره که در اقیانوس آرام شمالی قرار دارد مورد ادعای هر دو کشور است. در ژاپن به این جزایر آتشفشانی، «سرزمین‌های شمالی» و در روسیه به آن‌ها «جزایر کوریل» گفته می‌شود. این جزایر از شمال شرقی هوکایدو در ژاپن تا کامچاتکا در روسیه کشیده‌ شده‌ است.

این جزایر در پایان جنگ جهانی دوم توسط ارتش شوروی سابق به خاک آن کشور ضمیمه شدند و اکنون تحت حاکمیت روسیه قرار دارند. اما ژاپن نیز نسبت به این جزایر، به ویژه دو جزیره آن، ادعای مالکیت ارضی دارد.

Sea_of_Okhotsk_map

جزایر کوریل مورد مناقشه روسیه و ژاپن است

سرهنگ السکاندر گوردیف، سخنگوی واحدهای نظامی روسیه در شرق آن کشور، به خبرگزاری روسی «اینترفاکس» گفته است که این مانور شامل پیاده کردن نفرات در این جزایر نیز می‌شود.

این سخنگوی ارتش روسیه گفته است بیش از ۱۰۰۰ سرباز، پنج فروند بالگرد جنگنده، و ادوات دیگر نظامی در این مانور شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جزایر «اتوروفو» و «کوناشیری» که به طور ویژه مورد ادعای ژاپن هستند نیز شامل مناطق برگزاری این مانور نظامی می‌شوند.

روسیه در حال حاضر به شدت از طرف ناتو و غرب برای تحرکات نظامی خود در مرز اوکراین مورد انتقاد قرار دارد. به گفته ناتو، کاروان‌های امدادی روسیه پوششی است برای مداخله نظامی در اوکراین.

با این‌حال پیش از آغاز مانور جدید روسیه در جزایر اقیانوس آرام، ژاپن تلاش بسیاری برای نزدیکی بیشتری به روسیه انجام داده بود.

دولت شینزو آبه درصدد انجام گفتگوهای دو جانبه با روسیه است. این گفتگوها علیرغم همراهی ژاپن با تحریم‌های غرب علیه روسیه قرار بود آغاز شود. تحریم‌های ژاپن نسبت به تحریم‌‌های غرب «سبک‌تر» ارزیابی شده است.

شینزو آبه در اولین سال نخست‌ وزیری‌اش پنج بار با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. تلاش‌های ژاپن برای بهبود روابط با روسیه در حالی است که نخست وزیر ژاپن تلاشی برای نزدیکی به چین یا کره جنوبی هنوز به خرج نداده است.

افزایش صادرات نفت و گاز از روسیه به ژاپن، مهم‌ترین سرفصل مورد علاقه دو کشور برای گسترش روابط است.

Share