Share

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در سخنانی مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را بی‌فایده خوانده و گفته از زمان آغاز مذاکرات از فشار تحریم‌ها کاسته نشده است.

khameneii+ zarif

رهبر ایران گفته است که مذاکرات ادامه می‌یابد.

آیت‌االه خامنه‌ای، امروز در دیدار با وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور، سخنان دو روز قبل حسن روحانی، رئیس جمهوری را در جمع سفیران و کارداران درباره «تعامل با همه دنیا» تائید کرد، اما گفت: «در این میان دو استثنا وجود دارد: رژیم صهیونیستی و آمریکا.»

او درباره نفی تعامل با آمریکا گفت که رابطه با آمریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاص، برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد.

رهبر ایران افزوده: «عده‌ای اینجور وانمود می‌کردند که اگر با آمریکایی‌ها دور میز مذاکره بنشینیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود، البته ما می‌دانستیم این‌جور نیست، اما قضایای یک سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد.»

او ارتباطات مسئولان ایرانی تا سطح وزارت خارجه را با آمریکا بر سر مساله هسته‌ای، بی‌فایده دانسته و گفته است: «به دنبال این تماس‌ها، لحن آمریکایی ها تندتر و اهانت آمیزتر شده و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کرده‌اند.»

آیت‌الله خامنه‌ای، ضررهای ناشی از مذاکره با آمریکایی‌ها را نشان دادن «چهره‌ای مذبذب» از ایران در افکار عمومی ملت‌ها و دولت‌ها دانست و  گفت غربی‌ها با تبلیغات عظیم خودشان، جمهوری اسلامی را دچار انفعال و دو گانگی جلوه می‌دهند.

او ضمن منتفی دانستن تعامل با اسرائیل، درباره آمریکایی‌ها گفت که تا وقتی دشمنی آمریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره آمریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آنها نیز هیچ وجهی ندارد.

این نخستین بار نیست که رهبر ایران مذاکرات دولت حسن روحانی با کشورهای غربی را بر سر مسائل هسته‌ای ایران بی‌‌فایده خوانده و گفته است که «این مذاکرات به جایی نمی‌رسد.»

با این حال تاکنون او از ادامه مذاکرات جلوگیری نکرده است. او پیش‌تر گفته بود که برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای «دعا می‌کند».

رهبر ایران درباره تحریم‌ها هم گفته که «آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند، بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند و مذاکره در زمینه تحریم هم فایده‌ای نداشته است».

این در حالی است که ایران پس از توافق ژنو در سی‌ام دی‌ماه سال گذشته، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های خارجی بلوکه شده خود را دریافت کرده‌است. حسن روحانی هم دو روز پیش گفته بود: «پایه‌های تحریم شکسته است. من در این هیچ تردیدی ندارم و باید بدانیم که شرایط گذشته باز نخواهد گشت.»

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای گفته که ادامه مذاکرات هسته‌ای را منع نمی‌کند: «کاری که دکتر ظریف و دوستان‌شان شروع کردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می‌شود اما این، یک تجربه ذی‌قیمت دیگر برای همه بود که متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با آمریکایی‌ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است.»

این اظهارات در حالی بیان شده که با نزدیک شدن به زمان پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته‌ای فشارها بر حسن روحانی و تیم مذاکره کننده ایران، از سوی مخالفان دولت که بیشتر از میان اصولگرایان هستند بیشتر شده است.

Share