Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ۲۳ مردادماه طی حکمی صادق آملی لاریجانی را برای یک دوره دیگر، به‌عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کرد.

در این حکم رهبر جمهوری اسلامی از «مدیریت برجسته، هوشمندانه و انقلابی و مخلصانه» صادق لاریجانی در دوران نخست ریاستش بر قوه قضائیه تقدیر کرده است.

این در حالی است که مدافعان حقوق بشر معتقدند در دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه ایران وضعیت حقوق بشر در این کشور به‌مراتب بدتر شده است.

افزایش کم‌سابقه اعدام‌ها در ایران، از جمله اعدام فرزاد کمانگر، شیرین علم‌هولی، حبیب‌الله گلپری‌پور، شیرکو معارفی، سمکو خورشیدی، رضا اسماعیلی مامدی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، و مهدی اسلامیان، زندانیان سیاسی کُرد، مرگ بر اثر بدرفتاری و شکنجه در بازداشتگاه‌ها، از جمله مرگ ستار بهشتی وبلاگ‌نویس، امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی، محسن روح‌الامینی و رامین قهرمانی در بازداشتگاه کهریزک، رفتار مسئولان قضائی با زندانیان در زندان‌ها از جمله مرگ هدی صابر بر اثر عدم رسیدگی پزشکی در زندان، صدور احکام سنگین قضائی، مجازات بدون محاکمه منتقدان حکومت، از جمله زندان خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد سه تن از رهبران جنبش موسوم به «جنبش سبز» بدون حکم قضائی؛ از جمله اقداماتی است که در دوران مسئولیت صادق لاریجانی بر قوه قضائیه انجام گرفته و واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی داشته است.

به‌گفته فعالان حقوق بشر، در دوره پنج ساله مسئولیت صادق لاریجانی، بیش از دو هزار و ۷۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که بیشتر آن‌ها در پیوند با جرائم مواد مخدر بوده است. برای این جرائم در قوانین بین‌المللی احکام جایگزین دیگری پیش‌بینی شده است.

منتقدان جمهوری اسلامی نیز سلطه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بر قوه قضائیه و قضات را از شاخص‌های دوره پنج ساله ریاست صادق لاریجانی عنوان می‌کنند.

صادق لاریجانی به دلیل کارنامه‌اش در «نقض فاحش حقوق بشر در ایران» از فروردین‌ماه ۱۳۹۱در فهرست تحریم‌های جهانی اتحادیه اروپا قرار دارد.

پیش از این سایت کلمه، از منابع خبری مخالفان حکومت ایران گفته بود ممکن است دوره پنج ساله صادق لاریجانی بر قوه قضائیه برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید نشود و وی به شورای نگهبان برگردد.

کلمه نوشته بود: «در سطوح بالای حاکمیت برنامه‌ای که فعلا برای پایان دوره پنج ساله اول ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه در نظر گرفته شده آن است که مسئولیت وی برای دوره‌ای دیگر تمدید نشود و وی احتمالا جایگزین احمد جنتی در سمت رئیس شورای نگهبان شود.»

بر پایه این گزارش «درباره ریاست قوه قضائیه نیز گمانه‌زنی‌ها بر ریاست فردی است که تا حدودی تصویر آرام و معتدل‌تری از این قوه به نمایش بگذارد.»

با این حال در پی دیدار مسئولان بلندپایه دستگاه قضائی با رهبر جمهوری اسلامی در آغاز تیرماه سال جاری، این گمانه که صادق لاریجانی بر سمت خود باقی خواهد ماند تقویت شد. آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تمجید از مدیریت صادق لاریجانی در پنج سال گذشته، وی را «عالمی فاضل، متدین، مجتهد، خوشفکر، انقلابی و آگاه به مسائل و شجاع» عنوان کرد.

ابقای صادق لاریجانی نشان می‌دهد که به‌رغم انتقادهای پی‌ در پی فعالان حقوق بشر از عملکرد قوه قضائیه، رهبر جمهوری اسلامی ایران از این عملکرد رضایت دارد.

صادق لاریجانی نخستین بار در ۲۴ مردادماه ۱۳۸۸ پس از آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی به سمت ریاست قوه قضائیه ایران منصوب شده بود.

Share