Share

عصر روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه، ده‌ها مأمور یگان حفاظت اوین به بند ۳۵۰ این زندان یورش برده و با خشونت اقدام به بازرسی، تخریب و در مواردی سرقت اموال زندانیان سیاسی و عقیدتی این بند کردند.

به گزارش «هرانا»، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این اقدام پس از انتقال ۷۵ زندانی بند ۳۵۰ به قرنطینه بند هفت این زندان صورت گرفت.

بنا به این گزارش ابتدا همه زندانیان سیاسی و عقیدتی به سالن دو بند ۳۵۰ انتقال یافته و پس از حبس زندانیان در این سالن و قفل کردن در‌های آن، اقدام به بازرسی از سالن یک، کتابخانه، حیاط و… کرده‌اند.

مأموران یگان حفاظت در این بازرسی بسیاری از لوازم شخصی زندانیان را تخریب و برخی را ضبط و برخی دیگر را به سرقت برده‌اند.

سایت «کلمه» نیز در گزارشی نوشته است تعداد مأموران یگان حفاظت زندان اوین در این یورش بیش از ۶۰ نفر بوده و سرپرستی آنها را علی‌اشرف رشیدی، رئیس زندان اوین و معاون سازمان زندان‌های استان تهران و جواد مؤمنی، معاون اجرایی وی بر عهده داشته‌اند.

«کلمه» یورش روز چهارشنبه به بند ۳۵۰ اوین را از جهاتی به تهاجم ۲۸ فروردین‌ماه به این بند تشبیه کرده و نوشته است: «مسئولان زندان با توجه به تجربه قبلی و وقایع پس از آن، زندانیان را با دستور رئیس زندان اوین در یکی دیگر از سالن‌های بند ۳۵۰ محصور کردند و در را به روی آنها بستند تا شاهدی برای آنچه می‌کنند وجود نداشته باشد.»

بر اساس این گزارش، زندانیان که ساعت‌های متمادی و به‌شکل دسته‌جمعی در این سالن محصور شده بودند،  با «اظهارات و رفتارهای تحریک‌آمیز رئیس زندان و مأموران گارد حفاظت» نیز روبه‌رو شدند اما خویشتن‌داری زندانیان مانع از درگیری‌های جدید شد.

«کلمه» افزوده است پس از بازرسی روز چهارشنبه، زندانیان ساکن در اتاق‌های سالن پایین امکان بازگشت به اتاق‌های خود را نداشته و بدون هرگونه امکانات در وضعیت دشواری قرار گرفتند.

همچنین پس از پایان بازرسی از هواخوری زندانیان نیز جلوگیری شد و هیچ یک از زندانیان نتوانستند از هواخوری استفاده کنند.

پیش از این در روز پنج‌شنبه، ۲۸ فروردین‌ماه، در حمله مأموران امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین، بیش از ۳۰ زندانی سیاسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و گروهی از آن‌ها نیز به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

در پی آن جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی این بند همراه با گروهی از فعالان سیاسی – مدنی و مردم، در چندین نوبت دست به تجمع اعتراضی زدند و گروهی از زندانیان سیاسی نیز اعتصاب غذا کردند.

برخی از مسئولان قول پیگیری این رویداد را دادند اما صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفت هیچ کار خلافی در این بازرسی صورت نگرفته است.

در پی این رویداد بود که رئیس قوه قضائیه، سمت غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان‌ها را تغییر داد و وی را به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس کل دادگستری استان تهران منصوب کرد.

Share