Share

صبح جمعه ۱۵ اوت تعدادی زره‌پوش‌های روسی در حال ورود به مرزهای اوکراین دیده شده‌اند. کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه روسیه نیز همچنان در نزدیکی مرز این کشور متوقف است.

Russian military personnel sit atop armoured vehicles outside Kamensk-Shakhtinsky

تعدادی زره پوش روسی  صبح امروز در حوالی مرز اوکراین دیده‌ شده‌اند.

شبکه خبری  «بی‌بی‌سی»  گزارش داده که صبح جمعه ۱۵ اوت زره‌پوش‌های روسی روسی در حال ورود به مرز اوکراین دیده شده‌اند اما ورود این زره‌پوش‌ها به اوکراین را  تأیید نکرده است. همزمان، خبرنگاران گاردین و تلگراف  نیز گفته‌اند که بیش از ۲۰ زره پوش به همراه سرباز در حال نزدیک شدن به مرز هستند.

مرزداران روسیه اما این خبر را تکذیب کرده‌اند.

همزمان با انتشار این خبر‌ها، کاروان حامل کمک‌های روسیه همچنان منتظر دریافت اجازه ورود است تا این کمک‌ها را به نیروهای طرفدار روسیه در شرق اوکراین برساند. مسئولان صلیب سرخ نیز برای گفت‌و‌گو درباره این کاروان در کی‌یف، پایتخت اوکراین حضور دارند.

اوکراین نگران است که کاروان روسیه حامل تجهیزات نظامی برای شورشیان جدایی‌طلب باشد و تهدید کرده که به آن اجازه ورود نخواهد داد مگر اینکه رأساً آن را کنترل کند.

توپخانه ارتش اوکراین مرکز شهر دونتسک را بمباران کرد

توپخانه ارتش اوکراین مرکز شهر دونتسک را بمباران کرد

دولت روسیه بارها کمک‌های مستقیم نظامی و آموزش شورشیان جدایی‌طلب در شرق  اوکراین را انکار کرده است.

کاروان کمک‌های انسان دوستانه روسیه متشکل از ۲۶۰ کامیون، برای رسیدن به اوکراین ۹ ساعت در راه بوده اما اجازه ورود به خاک اوکراین نیافته. روسیه ادعای ارسال تجهیزات نظامی در قالب کمک‌های انسان دوستانه را «پوچ» خوانده است.

به گفته «آناستازیا ایسیوک»، سخنگوی صلیت سرخ هنوز هیچ توافقی پیرامون روش عبور از مرز و آداب و رسوم ترخیص کالا از گمرک صورت نگرفته است.

اکنون این نگرانی مطرح است که روسیه پس از این چه خواهد کرد چرا که اگر کاروان کمک‌ها وارد اوکراین شود، این کشور آن را به منزله اقدامی تحریک‌آمیز تلقی خواهد کرد.

اوکراین نیز اعلام کرده که در حال ارسال کاروانی متشکل از ۷۵ کامیون به شرق این کشور است.

گلوله‌باران دونتسک و لوهانسک

پنج شنبه، ۱۴ اوت، گلوله باران شدیدی در شهرهای دونتسک و لوهانسک درگرفت و شورشیان اعلام کردند که فرمانده نظامی آن‌ها به نام ایگور استرلکف استعفا داده است.

ایگور استرلکف، فرمانده شورشیان استعفا داد

ایگور استرلکف، فرمانده شورشیان استعفا داد

استعفای استرلکف، سومین مورد استعفای رهبران شورشیان در هفته گذشته بوده است.

شورشیان جدایی‌طلب «جمهوری خلق دونتسک» را بنیان گذاشته بودند که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده بود. استرلکف تصدی وزارت دفاع «جمهوری خلق دونتسک» را به عهده داشت. خبرگزاری رویترز گزارش داده  که یک فرمانده ارشد دیگر به نام ولادیمیر کونونوف جایگزین استرلکف شده است. دلایل استعفای استرلکف همچنان مشخص نیست.

به دنبال درگیری‌ها در شرق اوکراین، مقامات اوکراین گفتند که پس از تصرف شهر «نووسویتلیوکا»، شهر لوهانسک را از مناطق تحت تسلط شورشیان جدا کرده‌اند.

هشدار آمریکا و تقاضای آتش بس از سوی روسیه

با شدت گرفتن درگیری‌ها و به دنبال ارسال کاروان روسی به مرزهای اوکراین، آمریکا یک بار دیگر به روسیه هشدار داده است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «ماری هارف» گفته است: «ما آشکارا به روسیه اعلام کرده‌ایم که بدون انجام تمام شروط دولت اوکراین، این کامیون‌ها نباید وارد اوکراین شوند.»

خانم هارف گفته که آمریکا بر اهمیت خویشتن داری برای به حداقل رساندن تلفات در میان جمعیت غیرنظامی تاکید دارد.

در بمباران دونتسک خانه‌های مردم آسیبب دید

در بمباران دونتسک خانه‌های مردم آسیبب دید

وزات خارجه روسیه نیز روز پنج شنبه خواهان آتش‌بس فوری شد. گفته می‌شود از میان بیش از دو هزار کشته شده در طول این درگیری‌ها، نیمی از آن‌ها در فاصله دو هفته گذشته کشته شده‌اند.

همچنین، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، روز پنج شنبه از شبه جزیره کریمه که از ماه مارس از اوکراین جدا شده، دیدار کرد.

پوتین گفت که هدف روسیه توقف هرچه سریع‌تر خونریزی‌ها در اوکراین است. او گفت که روسیه نباید خود را در دنیای خارج منزوی کند و درعین حال تأکید کرد که این کشور به هیچ کس اجازه نخواهد داد که با شیوه استکباری او را تهدید کند.

روز پنج شنبه اعلام شد که بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسی «روزنفت»، از دولت روسیه خواسته که به دنبال اثر تحریم‌های غرب، بیش از ۴۰ دلار به این شرکت کمک کند.

درگیری‌ها در شرق اوکراین از ماه آوریل، به دنبال اعلام استقلال گروهی از شورشیان هوادار روسیه آغاز شد و بلافاصله پس از آن، نظامیان عملیاتی را برای بازپس گیری شرق اوکراین آغاز کردند.

این درگیری‌ها به مرگ بیش از دو هزار نفر انجامیده و در هفته‌های اخیر تشدید شده است.

نبرد در شرق اوکراین

 

Share