Share

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل، کمک تسلیحاتی به کردها در رویارویی با داعش را به شرط هماهنگی با دولت عراق مجاز دانستند. رهبران قبائل سنی عراق نیز از آمادگی مشروط خود برای همکاری با دولت عبادی خبر دادند.

Kurdish peshmerga troops participate in an intensive security deployment against Islamic State militants on the frontline in Khazer August 14, 2014. U.S. President Barack Obama said on Thursday that the Islamist militant siege of Iraq's Mount Sinjar had been broken and most of the U.S. military personnel sent to assess the situation would be pulled out of Iraq in the coming days.  REUTERS/Azad Lashkari  (IRAQ - Tags: CIVIL UNREST POLITICS MILITARY CONFLICT)

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست اضطراری خود در ۱۵ اوت اعلام کردند که اعضای اتحادیه در تصمیم کمک تسلیحاتی به اقلیم کردستان عراق، صاحب اختیار هستند. این توافق پس از بحث‌های طولانی نزد اعضا در روزهای گذشته گرفته شد.

وزیر خارجه آلمان در پایان این نشست اعلام کرد که هنوز روشن نیست چه نوع سلاح و مهماتی می‌توانند در اختیار رزمندگان کرد قرار گیرند. اشتاین‌مایر گفت که پیشمرگه‌های کرد سلاح‌هایی دارند که به دوران بلوک شرق تعلق دارد: «در نتیجه باید تقاضاها از شرق اروپا تامین شوند.»

در همین زمینه، روزنامه آلمانی «بیلد» به نقل از یک سند محرمانه ارتشی نوشته بود که آلمان موضوع کمک تسلیحاتی به رزمندگان کرد را از طریق شرکای خود در رومانی و بلغارستان و با دادن «کلاشنیکف» هماهنگ کرده‌ است.

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از ظهر جمعه ۱۵ اوت گفته بود که کشورش با کمال میل، هرگونه تقاضا برای کمک تسلیحاتی به کردهای عراقی را بررسی می‌کند. جمهوری چک و ایتالیا نیز از جمله موافقان چنین حمایتی بودند.

تاکنون و در میان اعضای اتحادیه اروپا، تنها فرانسه اقدام به ارسال تسلیحات به اقلیم کردستان کرده است. دفتر فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه چهارشنبه ۱۳ اوت اعلام کرد که محموله سلاح‌ها در ساعات ‌آینده به عراق ارسال می‌شوند. دولت فرانسه اشاره‌ای به نوع و میزان سلاح‌ها نکرده بود.

وزیر خارجه آلمان قبلا گفته بود که دولتش کمک‌‌های خود به عراق را در چارچوب مرزها و موازین «قانونی و سیاسی» ارائه خواهد کرد. مطابق قوانین آلمان، کمک تسلیحاتی به مناطق بحرانی ممنوع است. ترجیح دولت آلمان آن است که حمایت‌های خود از کردهای عراقی را محدود به کمک‌های انساندوستانه کند. روز جمعه ۱۵ اوت، پنج هواپیمای باری با محموله ۳۰ تن مواد خوراکی و ۶ تن دارو و اقلام پزشکی عازم اربیل شدند.

اعلام  آمادگی رهبران قبائل در همکاری با عبادی

تنش سیاسی موجود در عراق، با کنار رفتن مالکی از نبرد قدرت بر سر پست نخست وزیری، به صورت بارزی کاهش یافته است. عبادی در برابر وظیفه سترگی قرار گرفته است. او باید دولت واحدی تشکیل دهد که منویات کلیه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی و مذهبی عراق را نمایندگی کند.

Ibadi

حیدر عبادی با وظایف سنگینی در متحد کردن گروه‌های مذهبی و سیاسی در عراق روبروست

آمریکا، سازمان ملل و کشورهای اروپایی از تصمیم مالکی استقبال کرده‌اند. آیت‌الله سیستانی، رهبر شیعیان عراقی نیز در نماز جمعه ۱۵ اوت، همه احزاب و گروه‌های سیاسی و مذهبی در عراق را دعوت به همکاری با حیدر عبادی، نخست وزیر جدید کرد.

عشایر سنی عراق نیز آمادگی خود را برای مشارکت در دولت جدید عراق اعلام کرده‌ و شرط این همکاری را اعاده حقوق خود و رفع تبعیض‌های اجتماعی و سیاسی دانسته‌اند.

تشنج و تفرقه سیاسی و مذهبی در عراق، عامل اصلی یکه‌تازی و پیشروی داعش در این کشور عنوان می‌شود.

در این میان، شاهدان عینی از شمال عراق گزارش دادهآند که نیروی هوایی آمریکا، اقدام به پرتاب موشک به مواضع داعش در ارتفاعات سنجار کرده است. این شهود به خبرگزاری آلمان گفته‌اند که نیروهای داعش در ادامه پیشروی‌ها خود به خانه‌های شهروندان عادی یورش برده‌اند.

نیروی هوایی آمریکا از چند روز قبل تاکنون، مواضع «داعش» در شمال عراق را بمباران کرده است. این حملات به منظور نجات آوارگان ایزدی و مسیحی و حراست از نظامیان و مستشاران آمریکایی مستقر در منطقه انجام می‌شوند.

Share