Share

در حالی که بسیاری استیضاح وزیر علوم را به‌دلیل افشای اسامی فرزندان و بستگان مسئولان دولت پیشین در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی می‌دانند، این وزارتخانه انتشار هرگونه فهرستی از سوی خود را تکذیب کرد. علی غزالی روزنامه‌نگاری که این فهرست را منتشر کرد وزارت علوم را به کوتاه آمدن در برابر مجلس متهم نمود.

به‌گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، سعدالله نصیری قیداری، معاون پارلمانی وزیر علوم٬ تحقیقات و فن‌آوری٬ روز دوشنبه ۲۷ مردادماه انتشار هر نوع فهرست مربوط به اسامی بورسیه‌های غیرقانونی توسط وزارت علوم را تکذیب کرد و گفت: «وزارت علوم از انتشاردهندگان چنین اسامی‌ای شکایت کرده است».

نصیری قیداری گفت: «فهرست‌هایی که تحت عناوین مختلف در سایت شخصی افراد٬ در فیس‌بوک یا در سایت‌های خبری به هر نحوی راجع به بورسیه‌ها گذاشته می‌شود ربطی به وزارت علوم نداشته و این وزارتخانه به جد مخالف چنین اقدامات غیراخلاقی است.»

وی تأکید کرد که انتشار این فهرست‌ها با هدف «ایجاد انشقاق بین یاران نظام در مجلس، دولت و سازمان‌های دیگر» صورت می‌گیرد.

مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز پیش از این با اعلام این‌که فهرست‌هایی که تحت عنوان «اسامی افراد استفاده‌کننده از بورسیه خلاف روال قانون» در فضای مجازی منتشر شده مورد تأیید وزارت علوم نیست، تأکید کرد که وزارتخانه متبوعش این موضوع را پی‌گیری قضایی می‌کند.

«اطلاعات از سیستم قبلی بیرون رفته»

مجتبی صدیقی گفت: «ظاهرا اطلاعاتی که منتشر شده در روزهای آخر دوره مسئولیت قبلی از سیستم بیرون رفته است.» وی گفت: «منشاء این بی‌اخلاقی‌ها افرادی هستند که ارتباطاتی با عناصر سیستم قبلی داشته‌اند و این اطلاعات را منتشر کرده‌اند. شاهد این ادعا هم این است که تمام اطلاعات قدیمی و غیرمستند بوده و شامل اقدامات انجام شده در این دوره نیست؛ به همین خاطر هیچ کدام از این اسناد واقعی نیستند.»

معاون وزیر علوم با بیان اینکه «فردی که در فضای مجازی فهرست بورسیه‌ها را منتشر کرده در پی انتقام‌گیری است»، گفت: «فردی که جواب منفی در مورد بورسیه خود در این دوره دریافت کرده به دنبال آن بوده تا با استفاده از ارتباط خود با سیستم قبلی، دست به این اقدام غیراخلاقی بزند و فضای جامعه را مخدوش کند و از این جهت که با بورسیه او مخالفت شده، در پی انتقام‌گیری است.»

مجتبی صدیقی همچنین تأکید کرد که به هیچ عنوان روند ادامه تحصیل بورسیه‌ها متوقف نشده و تمامی بورسیه‌شده‌ها در حال تحصیل هستند.

علی غزالی روزنامه‌نگاری است که چندی پیش در پرونده موسوم به سه هزار بورسیه‌ دولت احمدی‌نژاد، نام ۷۴۰ تن از کسانی که از این بورسیه‌ها برخوردار شده بودند را منتشر کرد. نام برخی از خویشان و وابستگان دولت پیشین نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

«سکوت به دلیل مصلحت و محافظه‌کاری»

علی غزالی، مدیرمسئول سایت «بازتاب امروز» در نامه‌ای سرگشاده به سخنان مجتبی صدیقی پاسخ داد و نوشت: «ما شما را درک می‌کنیم که به دلیل قرار داشتن در صدر لیست مجلس برای فشار به وزیر علوم در خصوص عزل با عنوان فعال فتنه! اکنون محافظه‌کاری پیشه کنید و از جمله اطرافیان وزیر باشید که به ایشان برای کوتاه آمدن در برابر مجلس و زد و بند با برخی از بورسیه‌ها و درست کردن روندشان فشار بیاورید.»

غزالی گفته است خود را مجاز نمی‌داند که به خاطر «مصلحت» وی و باقی ماندن وی «روی آن صندلی برای چند ماه و چند سال بیشتر»، «سکوتی خیانت‌وار» پیشه کند.

علی غزالی، مدیر مسئول سایت «بازتاب امروز»

علی غزالی، مدیر مسئول سایت «بازتاب امروز»

این فعال رسانه‌ای نوشته است: «از ما نخواهید به خاطر آقازاده شما که می‌گویند در لیست بورسیه‌های خارج هستند و اکنون در کشور هلند اقامت دارند و شما فرموده‌اید با هزینه شخصی به آن‌جا رفته‌اند و البته با توجه به میزان هزینه تحصیل در خارج که رقم یک میلیارد توسط شما بیان شده باید به توانمندی جنابعالی در جهت تهیه این هزینه آفرین گفت به روی یک اتفاق خطرناک و بنیان‌افکن که آثار تاریخی دارد سکوت کنیم.»

علی غزالی در مورد این‌که معاون وزیر علوم گفته او «با سیستم قبلی ارتباط داشته»، عنوان کرد که چند ماه آخر دولت گذشته را در زندان و سلول انفرادی سپری کرده و ارتباطی با دولتیان پیشین نداشته که بخواهد از آن‌ها سندی بگیرد.

وی همچنین ادعای قدیمی بودن فهرست را حیرت‌آور خواند و نوشت: «مگر قرار است لیست بورسیه‌هایی که سال ۹۱ پذیرفته شده‌اند جدید باشد.»

جنجال بر سر فهرست بورسیه‌‌های دولت پیشین در حالی اوج گرفته است که دو روز دیگر قرار است رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری در مجلس استیضاح شود.

طرفداران دولت این اقدام را حرکتی سیاسی می‌دانند و معتقدند که استیضاح فرجی‌دانا به افشای بورسیه‌های فرزندان و بستگان مقام‌های دولت پیشین توسط وزارت علوم مربوط می‌شود و برای جلوگیری از رو شدن مسائل پشت پرده آن است.

اکنون باید دید تازه‌ترین مسائلی که در مورد افشای فهرست بورسیه‌های غیرقانونی پیش آمده چه تأثیری بر نتیجه استیضاح وزیر علوم خواهد گذاشت.

استیضاح وزیر‌علوم؛ تسویه حساب در صحن علنی

 

Share

دسته بندی‌ها: سیاست

کلید‌واژه ها: , , ,

 1. مسئول محترم خبرگزاری «خانه ملت» و  اقای سعدالله نصیری قیداری، معاون پارلمانی وزیر علوم٬
  تحقیقات و فن‌آوری !
  در ایران از همان اغاز انقلاب تعهد به نظام ،دادن رشوه،خایه مالی ،رانت خواری و باندبازی و پارتی بازی
  براه افتاد و تا به امروز هم همین فرهنک  فاسد در ادارات حاکم است.لذا طبیعی است که هر کس اقدام به
  هم زدن این کثافت  بنماید،مورد حمله مگس های پیرامون ان واقع میگردد.

  mansour / 18 August 2014

 2. ۹۹ درصد بورسیه ها به افراد متعهد (= وابستگان/قاتلان/جاسوسها ) اهدا می شود. هم پاداش است هم کادرسازی برای آینده. واقعاً انتظار داشتید آخوند برای توسعه ی دانش به کسی بورس تحصیلی بدهد؟ واقعاً؟

  Samrad / 19 August 2014

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.