Share

«ابعاد نظامی پرونده هسته‌ای ایران» موضوع محوری گفت‌وگوهای یوکیو آمانو در سفر یک روزه‌اش به تهران بود.

Amano

رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدارش با حسن روحانی رییس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر خارجه و علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در صدد بود آن‌ها را متقاعد کند که به پرسش‌های آژانس و قدرت های بزرگ جهانی به ویژه در مورد «چاشنی‌های انفجاری» پاسخ دهند.

حسن روحانی  به آمانو گفت : «توان موشکی ایران قابل مذاکره با ۱+۵  نیست.» علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در کنفرانس خبری مشترک با آمانو گفت :«در این دیدار در باره چاشنی‌های انفجاری صحبت کردیم. امیدواریم آمانو گامی در جهت بسته شدن این پرونده بردارد.»

دولت اوباما روشن شدن ابعاد نظامی پرونده هسته‌ای ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای رسیدن به توافق پایانی لازم می‌داند. به همین جهت از نگاه کارشناسان، سفر آمانو به تهران و ملاقات با مقام‌های دولت جمهوری اسلامی می‌تواند تاثیر مهمی در چشم‌انداز مذاکرات پیش روی ایران و کشورهای ۱+۵ داشته باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، یوکیو آمانو از تعهد تهران برای حل مساله هسته‌ای ابراز خرسندی کرده است.

ایران و گروه ۱+۵ قصد دارند تا ۲۵ نوامبر سال جاری در مورد پرونده هسته‌ای به توافق پایانی برسند. با نظر به سفر آمانو و موضع‌گیری‌ مقامات ایرانی، پرسش‌هایی به قرار زیر مطرح می‌شوند:

● چشم‌انداز همکاری‌های ایران با آژانس و همچنین مذاکرات پیش روی چگونه خواهد بود؟

● موضع‌گیری تازه خامنه‌ای چه هدفی دارد که می‌گوید مذاکرات با آمریکا بی‌فایده است؟

● با وجود این که از آیت‌الله خامنه‌ای تا روحانی و معاونان وزیر خارجه، همه از پیگیری مذاکرات و احتمال موفقیت پایانی می‌گویند اما مواضع دیگری نیز ابراز می‌شوند. سعید قاسمی از فعالان جبهه پایداری گفته: «اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد باید فاتحه ولایت را خواند.» این مخالفت‌ها چه تاثیری در روند پرونده خواهد داشت ؟

این پرسش ها را رادیو زمانه با دو تحلیل‌گر پرونده هسته‌ای در میان می‌گذارد. مهران مصطفوی استاد دانشگاه در پاریس و مهران براتی تحلیلگر سیاسی در برلین.

برای شنیدن پادکست اینجا را کلیک کنید:

Share