Share

در مذاکرات غیرمستقیم قاهره و ساعاتی مانده به پایان آتش‌بس پنج روزه حماس و اسرائیل، طرفین توافق کردند که ‌آتش‌بس تا آخرین ساعت روز سه‌شنبه ۱۹ اوت ادامه یابد.

Gaza

تمدید آتش‌بس، نخست از سوی مصر اعلام شد و اسرائیل و عصام الاحمد، سرپرست هیات نمایندگی فلسطین آن را کمی بعد تایید کردند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

تاکنون هیات‌های طرفین نتوانسته‌اند پیرامون یک آتش‌بس پایدار و مستمر به توافق دست یابند. حماس خواستار پایان محاصره نوار غزه است اما اسرائیل اصرار دارد که خلع سلاح گروه‌های فلسطینی، پیش‌شرط رفع محاصره باشد.

مصر طرحی ارائه کرده که آتش‌بس مستمر را شامل دو مرحله می‌کند: نخست لغو محدودیت‌ حمل و نقل کالا و رفت و آمد افراد و یک ماه پس از آن، گفت‌وگو بر سر نکات مورد اختلاف.

رسانه‌های فلسطینی گزارش داده‌اند که مذاکره‌کنندگان در مورد نکات عمده این طرح به توافق رسیده‌اند اما قرار است هفته‌ها پیرامون نقاط گرهی و مناقشه‌آفرین طرح  بحث کنند. این رسانه‌ها منبع خود را ذکر نکرده‌اند و خبر یاد شده از سوی منابع مستقل تایید نشده‌ است.

آتش‌بس میان حماس و اسرائیل در حالی یک روز دیگر تمدید شده که در نخستین ساعت برقراری آتش‌بس پنج روزه در ۱۳ اوت، هر دو طرف اقدام به موشک‌پرانی و بمباران مواضع یکدیگر کردند.

در جنگ تازه غزه، دستکم ۲۰۰۰ نفر کشته شدند. هنوز  میزان دقیق قربانیان غیرنظامی این جنگ روشن نیست اما منابع فلسطینی تاکید دارند که دو سوم قربانیان غیرنظامی بود‌ه‌اند. ۶۴ سرباز و ۳ غیرنظامی اسرائیلی نیز در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

Share