Share

گروه «دولت اسلامی» ویدیویی از سربریدن یک خبرنگار اسیر آمریکایی را منتشر کرده است.

جیمز فولی، خبرنگار و عکاس آمریکایی از دو سال پیش به دست نیروهای جهادی در سوریه گرفتار شده بود. «دولت اسلامی» (داعش) می‌گوید این خبرنگار را به تلافی حملات هوایی آمریکا به مواضع آن‌ها در عراق کشته است.

James Foley

جیمز فولی از سال ۲۰۱۲ به اسارت نیروهای جهادی در سوریه درآمده بود

در این تصاویر، یک نفر از اعضای گروه «دولت اسلامی» که صورت خود را پوشانده، سر خبرنگار آمریکایی را که روی زمین زانو زده است و لباسی نارنجی رنگ بر تن دارد، می‌برد. در این ویدیو، عضو گروه داعش زبان انگلیسی را با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند.

یوتیوب در حال حاضر این ویدیوی دهشتناک را از وب سایت خود برداشته است، اما پیش از آن‌که این ویدیو از دسترس خارج شود، در عرض چند ساعت بسیار فراگیر شد.

گروه «دولت اسلامی» هشدار داده است عملیات تلافی جویانه بیشتری علیه آمریکا انجام خواهد داد. هم اکنون یک خبرنگار آمریکایی دیگر به نام استیون سوتلوف نیز در اسارت آنان است.

جیوز رایت فولی، از سال ۲۰۱۲ در سوریه ناپدید شده بود. در ابتدا گمان می‌رفت این خبرنگار توسط نیروهای وفادار به بشار اسد به اسارت درآمده باشد.

با این حال هنوز کشته شدن جمیز فولی از سوی دولت آمریکا و خانواده او تایید نشده و تحقیقات برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد آغاز شده است.

James Foley-Beheaded-ISIS-02

«دولت اسلامی» یک خبرنگار را به تلافی حملات آمریکا به داعش در عراق کشته است

یک گروه فیس بوکی با نام «جیمز فولی را بیابید» به کسانی که با دیدن این ویدیو نگران شده‌‌اند پیغام داده است که برای تایئد صحت این ویدیو یا کسب اطلاعات دیگر صبور باشند و «خانواده فولی را نیز دعا» کنند.

در پیام دیگری که مادر جیمز فولی برای این گروه ارسال کرده آمده است که خانواده او بیش از هر زمان دیگری نسبت به جیمز احساس سربلندی می‌کنند زیرا او جان خود را فدا کرد تا رنج مردم سوریه را به جهان نشان دهد.

خانواده جیمز فولی گروه «دولت اسلامی» را از کشتن خبرنگاران و گروگان‌های دیگر برحذر داشته و گفته است خبرنگاران هیچ کنترلی بر سیاست‌های دولت آمریکا در سوریه، عراق و نقاط دیگر دنیا ندارند.

جیمز فولی یک بار دیگر و در جریان ارائه گزارش از جنگ داخلی در لیبی و سقوط حکومت معمر قذافی توسط نیروهای وفادار به قذافی دستگیر اما پس از شش هفته آزاد شد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در ویدئوی یادشده، فولی یک روز پس از آن که باراک اوباما پس گرفتن سد موصل از دست نیروهای «دولت اسلامی» را تایید کرد سربریده شد.

کمتر از یک ماه پیش نیز گروه «دولت اسلامی» با تسخیر یک پادگان بزرگ در شهر «رقه» در شمال شرقی سوریه سربازان آن را ابتدا به اسارت درآوردند و سپس حداقل ۵۰ نفر از آنان را سربریدند و تصاویر آن را منتشر کردند.

Share