Share

در پی عدم رأی اعتماد مجلس ایران به رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه، محمدعلی نجفی را به‌عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری تعیین کرد.

محمدعلی نجفی سرپرست جدید وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری.

محمدعلی نجفی سرپرست جدید وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری

همچنین حسن روحانی در حکم جداگانه‌ای با قدردانی از رضا فرجی‌دانا در طول دوره مسئولیت وزارت علوم، وی را به سمت مشاور رئیس‌جمهور در امور علمی و آموزشی منصوب کرد.

محمدعلی نجفی، سرپرست جدید وزارت علوم پیش از این وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت آموزش و پرورش بود، اما مجلس به او رأی اعتماد نداد.

نمایندگان مخالف مجلس در جلسه بررسی صلاحیت وی، او را با رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۸۸ مرتبط دانستند اما نجفی گفت در سال ۸۸ «مطیع» رهبر جمهوری اسلامی بود و در هیچ‌کدام از راهپیمایی‌های سال ۸۸ قبل و بعد از ۲۹ خرداد شرکت نکرد.

وی سپس در ۲۶ مردادماه سال گذشته با حکم حسن روحانی، به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منصوب شد اما بهمن‌ماه همان سال از این سمت نیز استعفا داد.

محمدعلی نجفی از بنیانگذاران حزب کارگزاران سازندگی، نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در زمان دولت میرحسین موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود.

Share