Share

به دنبال تحصن کارگران معدن سنگ آهن بافق، ماموران یگان ویژه پلیس از عصر دیروز چهارشنبه ۲۹ مرداد در معدن مستقر شده‌اند. اخبار ضد و نقیضی هم از بازداشت شماری از ۱۶ کارگر پناه برده به معدن و فرار شمار دیگری از آنان وجود دارد که هنوز تایید نشده است.

bafgh

ورود یگان ویژه به معدن سنگ معدن بافق

یک کارگر معدن بافق در این زمینه به خبرگزاری ایلنا گفته است: «پلیس به قصد متفرق کردن تحصن‌کنندگان و بازداشت ۱۶ کارگری که پس از اطلاع از صدور حکم بازداشت‌شان به معدن پناه آورده بودند، در معدن مستقر شده است.»

به گفته این کارگر، ماموران یگان ویژه پلیس در برخورد با کارگران «خشن» عمل نکرده‌اند.

این کارگر معدن بافق، از بی‌توجهی مسئولان به وضعیت کارگران، انتقاد کرده و ورود نیروی انتظامی پس از دیدار اخیر وزیر کار با کارگران معترض را تعجب‌برانگیز خوانده است. او تاکید کرده تحصن کارگران تا آزادی همکاران‌شان ادامه خواهد یافت.

همچنین، «محمد عباسی بافقی» سخنگوی شورای شهرستان بافق، خبر استقرار ماموران یگان ویژه پلیس در معدن سنگ آهن بافق را تایید کرده و به خبرگزاری ایلنا گفته است: «ما امیدوار بودیم صدای اعتراض کارگران شنیده و به مطالبات‌شان رسیدگی شود، اما در اقدامی تحریک آمیز نیروهای ضد شورش در معدن مستقر شده‌اند.»

سخنگوی شورای شهر  بافق از وزیر کار ایران نقل کرده که او در جریان سفر چهارشنبه هفته گذشته خود به بافق و بازدید از معدن گفته است: «اگر تحصن پیشین کارگران (که ۳۹ روز طول کشید) ۳۳۹ روز هم ادامه پیدا می‌کرد، اجازه نمی‌دادم مویی از سر کارگر‌ها کم شود.»

اکنون ورود ماموران یگان ویژه به معدن، پس از آرامشی که با مذاکرات ایجاد شده بود، کارگران را متعجب کرده است.

اعتصاب پنج هزار کارگر شرکت سنگ آهن بافق 

این اعتصاب در پی بازداشت دو کارگر و تلاش برای بازداشت ۱۶ نفر دیگر، نزدیک به پنج هزار کارگر شرکت سنگ آهن شهرستان بافق در استان یزد آغاز شده است.

اردیبهشت، خرداد و تیرماه امسال نیز کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق به مدت ۳۹ روز دست به اعتصاب زدند.

اردیبهشت، خرداد و تیرماه امسال نیز کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق به مدت ۳۹ روز دست به اعتصاب زدند.

به گزارش روز پنج‌شنبه ۳۰ مردادماه سایت بافق امروز، اعتصاب این کارگران از شامگاه سه‌شنبه ۲۲ مرداد آغاز شده است و معترضان جلوی در ورودی این مجتمع معدنی تجمع کردند.

یکی از کارگران که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته بود: «حدود پنج هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق در اعتراض به بازداشت امیرحسین کارگران و علی صبری از کارگران این معدن دست از کار کشیده و تولید را متوقف کرده‌اند.»

به‌گفته این نماینده کارگری، اقدام پلیس برای بازداشت کارگران معدن سنگ آهن بافق در پی شکایت کارفرما از آن‌ها صورت گرفته است.

این منبع به مذاکره کارگران و نیروی انتظامی نیز اشاره کرده و افزوده است: «در این مذاکره پایان اعتراض صنفی کارگران به لغو حکم بازداشت هر ۱۸ کارگر منوط شده و جانشین فرمانده نیروی انتظامی یزد به‌طور تلویحی با این خواسته موافقت کرده است.»

این کارگر در پایان با اشاره به سفر علی ربیعی، وزیر کار ایران به بافق در هفته گذشته  گفت: «از حضور آقای ربیعی در معدن نتیجه‌ای حاصل نشده و سرنوشت مطالبه کارگران مبنی بر توقف خصوصی‌سازی معدن همچنان در ابهام قرار دارد.»

اردیبهشت، خرداد و تیرماه امسال نیز کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق به مدت ۳۹ روز دست به اعتصاب زدند. اعتراض صنفی کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق در اعتراض به خصوصی‌سازی این معدن از تاریخ ۲۷ اردیبهشت آغاز شده بود.

این اعتصاب پس از آن پایان یافت که استاندار یزد چهارشنبه چهارم تیر ۹۳ در جمع کارگران متحصن حاضر شد و مصوبه هیئت دولت مبنی بر لغو واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ آهن مرکزی بافق به بخش خصوصی را در اختیار آن‌ها قرار داد.

کارگران معترض معتقد بودند که «این ۲۸/۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی شهرستان بافق باید همچنان دولتی بماند و سود آن به توسعه این شهرستان محروم اختصاص یابد یا آن‌که به شرکت تعاونی توسعه شهرستان بافق که از حضور حداقل نیم درصد از جمعیت شهرستان تشکیل شده است، واگذار شود.»

این خبر به روز می شود

Share